UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Taşa İnat Şeker Gönderdiler

Aydınlı’dan bir metal işçisi

23 Ekimde Van’da yaşanan depremde 600’den fazla insan yaşamını yitirdi. Kapitalizmin kâr hırsı dünyanın dört bir yanında olduğu gibi ülkemizde de insanları öldürüyor. Van’da insanların ölmesinin temel sebebi yaşadığımız sistemin kâr üzerine kurulu olmasıdır.

Bir yanda deprem yüzünden insanlar yaşamını yitirirken, diğer taraftan milliyetçilik duygusu ile doldurulan insanlardan kimileri depremzedelere kan kustular. Türkiye’nin, hatta dünyanın dört bir yanından yardımlar Van’a akmaya başladı. Ama bir taraftan da milliyetçilik duygusu ile doldurulan kimi insanlar kutuların içine taş ve bayrak doldurup Van’a gönderdiler. Ölümün karşısında bile bu insanlar bir an için insanlıklarından çıktılar. Bizler de UİD-DER’li işçiler olarak “Şovenizme aldanma, dayanışmayı yükselt!” diyerek Van için yardım kampanyası başlattık. Taş gönderenlere inat insanlar ellerinden geldiğince yardımlarını yaptılar. Bir işçi arkadaşımızın yapmış olduğu yardımdan bahsetmek istiyorum sizlere. Van’daki depremzedelere gönderilmek için özenle bir paket hazırlamışlardı. Kışı atlatabilmeleri için battaniye, yorgan ve kışlık kıyafetlerin yanında, bebekler için mama, çocuk bezi ve giysiler vardı paketlerde. Aile, taş gönderenlere inat çocuk kıyafetlerinin ceplerine şeker koymuştu. Paketleri açıp düzenlemeye başladığımızda o şekilde gördüğümüzde çok duygulanmıştık. Bir çocuğun o elbiseleri giydiğinde ve cebinden çıkan şekerleri gördüğünde nasıl mutlu olabileceği gözlerimizin önüne geldi. Onlar daha çocuk, şekere ve oyuna ihtiyaçları var. Depremin yaralarını bir nebze de olsa böyle sarmak gerektiğini düşünüyoruz. Oradaki insanların bizlerin dayanışmasına ihtiyaçları var.

Deprem doğal bir felaket olabilir ama ölümler hiç de doğal bir felaketten kaynaklanmadı. Binalar yapılırken demir, çimento çalınmamış, kumlar işlemden geçirilerek kullanılmamış olsaydı oradaki birçok ev bu depremde yıkılmayacak ve insanlar ölmeyecekti. Anlayacağınız daha fazla kâr uğruna Van halkının ölümüne göz yumuldu. Yeni katliamların olmaması için bir araya gelmeli ve kan emici patronlardan bu ölümlerin hesabını sormalıyız.

8 Kasım 2011


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this