UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Taşerona Karşı Çıkan İşçilere Hapis Cezası

Adana Balcalı Devlet Hastanesi’nde taşerona karşı çıkan Dev Sağlık-İş üyesi 27 işçinin hakkında açılan davada, işçilere 10’ar ay hapis cezası verildi. Adana 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın karar duruşması 8 Nisanda görüldü. Mahkeme, 22 Ağustos 2011 tarihinde taşeron şirket ihalesinin yapılacağı salonun önünde ihaleyi protesto eden işçiler hakkında “polise mukavemet ettikleri” iddiasıyla açılan davada işçilere 10’ar aydan toplamda 22 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

Kararın ardından Dev Sağlık-İş Adana Şube Başkanı Bülent Kara ve taşeron işçiler, mahkemenin verdiği karara tepki gösterdiler. Bir açıklama yapan Kara, “Bu ceza taşeron düzenine mukavemet eden emekçilere verilen bir mesajdır. Ama cezalar, davalar, saldırılar, tehditler ne geçmişte ne de bugün bizleri durdurmaya yetmemiştir ve yetmeyecektir” dedi.

İşçiler, 22 Ağustos 2011 tarihinde yapılan taşeron ihalesine karşı ihalenin yapılacağı salonun önünde oturma eylemi yaparak taşeronu protesto etmişlerdi. Salon önünde eylem yapan işçilere polis azgınca saldırmış, yerlerde sürüklemiş ve gözaltına almıştı. İşçiler hakkında “ihaleye fesat karıştırmak” ve “polise mukavemet etmek” iddiasıyla, Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açılarak 27 işçi hakkında 27’şer yıl hapis cezası istenmişti.

Devlet; hakkını arayan, taşerona, haksızlıklara düşük ücretlere, iş cinayetlerine karşı mücadele eden işçiler hakkında 27 yıl ceza istiyor. Ama iş kazalarında her gün 5 işçiyi katleden, onlarcasını sakat bırakan patronlar hakkında aynı cezaları istenmiyor. Bu da, kapitalist toplumda devletin tarafsız olmadığını gözler önüne seriyor.

10 Nisan 2013


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this