UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Taşeronlaştırmaya Karşı Eylemler Sürüyor

Taşeronlaştırmaya karşı mücadele sürüyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İZENERJİ şirketinde çalışan ve DİSK/Genel-İş Sendikası’nda örgütlü yüzlerce işçi, Meclis gündemine alınan torba yasa kapsamındaki taşeronlaştırma yasasını protesto ettiler. ESHOT, İZSU, İZELMAN, İZULAŞ, İZBETON şirketlerinde çalışan işçilerin de destek verdiği eylemde, önümüzdeki günlerde İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde yenilenecek olan ihalelere taşeron şirketlerin girmemesi çağrısı yapılırken, belediye başkanı Aziz Kocaoğlu’nun da söz verdiği gibi taşeron şirketleri belediyeye sokmaması istendi.

Mesai bitimine iki saat kala iş bırakarak Konak Pier önünde toplanan işçiler ve sendika yöneticileri, “Taşeron Sistemi Köleliktir, Kölelik Düzenine Geçit Vermeyeceğiz, Taşeron Sistemi Yasaklansın”, “İşimize, Ekmeğimize, Geleceğimize Dokunma Yanarsın!” pankartı açarak İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne doğru yürüyüşe geçtiler. Döviz ve sloganlarla taşeronluğu protesto eden işçiler, Şişe Cam grevinin yasaklanmasını da kınadılar.

İzmir Büyükşehir Belediyesi önüne gelindiğinde, Genel İş İzmir 2 Nolu Şube Başkanı Taner Şanlı burada bir konuşma yaparak torba yasa kapsamında yürürlüğe sokulmak istenen taşeronluk yasının işçi sınıfına nasıl zararlar vereceğini açıkladı. “Müjde denilen yasasının aslı, taşeron uygulamasını sınırlamayı değil, taşeronu genişletmeyi planlıyor. Taşeron sistemini yaygınlaştıracak bu tür düzenlemelere ve torba yasaya karşı direnmek zorundayız” diyen Şanlı, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Taşeron sistemi, ucuz iş gücü, iş cinayetleri, örgütsüz çalışma koşulları demektir. Taşeron sitemi kesinlikle yasaklanmalı. Herkese güvenceli çalışma koşulları sağlanmalıdır.”

Taşeronluğu bitirdiklerini sıkça tekrarlayan CHP’li Aziz Kocaoğlu’na da seslenen Şanlı,  “Önümüzdeki günlerde İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde ihale süreci başlamaktadır. Büyükşehir Belediyesi’nin taşerona son verdik söylemine sahip çıkmasını istiyor ve sözlerinin arkalarında durmaya davet ediyoruz. Başkan Aziz Kocaoğlu’nu emekten yana durmaya ve mücadelemize destek vermeye çağırıyoruz. Biz ekmeğimize göz koyanlara geçit vermeyeceğiz. İş yerlerimize taşeronu sokmayacağız. Ekmeğimize uzanan elleri de kıracağımızı belirtmek istiyoruz. Biz haklarımızı için mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.

Taşeronlaştırmaya karşı mücadelelerini sonuna kadar sürdüreceklerini belirten Şanlı, sözlerini şöyle tamamladı: “Taşeronlaşmaya, esnek ve güvencesiz çalışamaya izin vermeyeceğimizi tıpkı bugün alanlarda gösterdiğimiz gibi sonraki eylemlerimizde de göstereceğiz. İşimize, ekmeğimize onurlu şekilde sahip çıkacağız ve mücadelemiz  yükselerek devam edecek. Biz onurlu işçi arkadaşlarımızı, onurlu şekilde mücadele etmeye sahip çıkıyoruz. Soma’da olanları gördük. Adam gibi bir direniş yok. Sizler sokağa çıkacaksınız, hak arayacaksınız. Bundan sonra emeği katledilenler olarak, sokağa çıkıp mücadele edeceğiz. Biz küsmeyeceğiz, yorulmayacağız, alanlarda mücadele edeceğiz. Yapmamız gereken bu mücadeleye dün olduğu gibi sarılacağız.”

Karabük Safronbolu’da taşeron işçilerinden protesto

Karabük Safranbolu’da Karayolları 153. Şube Şefliği’nde çalışan 60 taşeron işçisi, şirketin ücretlerinde kesintiye ve ücret düşüklüğüne gittiğini söyleyerek eylem yaptılar. Şeflik binası önünde bir araya gelen işçiler, alkış ve ıslıklarla tepkilerini dile getirdiler. Burada işçiler adına bir konuşma yapan Şaban Özkeseoğlu, şirket yöneticilerinin, şirketin ihalede zarar ettiğini açıklayarak ücretleri düşürmek istediğini dile getirdi. Tatil bayram demeden çalıştıklarını açıklayan Özkeseoğlu, konuşmasında şunları dile getirdi: “Müteahhitler ihaleleri ucuza aldıklarını söyleyip, usulsüz bir şekilde bizleri 900 lira gibi ücretlere çalışmaya mahkûm ediyorlar. Çalışmayınca da kovuyorlar. ‘Kamyonla adam getiririz’ diyorlar. Karayolları’nda bütün belgelerimiz var ama işlerine gelmediği zaman bunu hiçe sayarak bizi buradan çıkarabiliyorlar. İhaleyi zarara aldıklarını söyleyip geçim şartlarının altında maaş vermeyi teklif ediyorlar. İçinin sırtından para kazanılmasını istemiyoruz.”

Özkeseoğlu, “Biz haklarımızın verilmesini istiyoruz. Taşeron sistemde ucuza alınan ihalelerle aylıklarımız gittikçe aşağıya düşüyor. Hafta tatili yok, mesai yok, yemek parası yok. Salatalık, domates yiyecekmişiz. Böyle bir çalışma sistemi yok. Kadromuzu sabırla bekliyoruz” dedi.

Somalı madencilerinden oturma eylemi

Somalı madencilerin eylemleri devam ediyor. 301 işçinin katledilmesinden sonra maden işçiler birçok eylem gerçekleştirdiler, katliama ve taşeronluk sistemine dikkat çektiler.

Kültür Park’ta bir araya gelen işçiler, daha önce kaymakamlık önünde eylem yaptıklarını ve kendilerine sözler verildiğini, ancak bu sözlerin tutulmadığını ifade ettiler. İşçiler, gerçekleştirdikleri oturma eyleminin daha önceki eylemlerin devamı olduğunun altını çizdiler. “Verilen sözler tutulsun, tüm sorumlular yargılansın, özel madenler kamulaştırılsın” taleplerini dile getiren işçiler, polisin “Bu eyleminiz yasal değil. Buradan gidin” sözlerini ve polis baskınsı da protesto ettiler. İşçiler, sendikalardan ve demokratik kitle örgütlerinden sınıf dayanışmasının yükseltilmesini talep ediyorlar.

4 Temmuz 2014


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this