UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Tatil Bizim de Hakkımız Değil mi?

Hadımköy’den bir metal işçisi

Kurban Bayramı tatili kaç gün olacak tartışmalarından 10 günlük idari tatil kararı çıktı. Yağmur yağdığında, yolları kar kapladığında, hava sıcaklığı çok yüksek olduğunda idari tatiller uygulanıyor. Kulağa hoş geliyor “tatil” kelimesi. Öyle ya bedenin ve beynin dinlenmesi için tatile ihtiyaç var. İyi güzel de niye tüm çalışanları kapsamıyor bu idari tatil?

İdari tatil, devlet kurumlarında 657 sayılı kanun kapsamında çalışanları kapsıyor. Özel sektörde çalışanları kapsamıyor. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi bayram tatili ile ilgili tartışma gündeme geldiğinde ne demişti? “Bu üretimi düşürür. Turizmi destekler mi? Destekler. Onun için buradaki bölümde susma hakkımı kullanıyorum. Türkiye olarak tatilden daha çok çalışmaya ve üretmeye ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Bununla ilgili alınacak kararlara da saygı duyuyorum.” Turizmin ihtiyacı var diye işçi sınıfını ikiye böldüler. Özel sektörde, fabrikalarda çalışanları hiç önemsemediler, sadece devlete bağlı olanlara izin verdiler.

Turizmciler 6 günlük bayram tatilinin 10 güne uzatılmasını, böylece turizmde gelirlerin artmasını istemişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şu anda tabii hükümet, bu 10 günü programına aldı, çalışıyor… Öyle zannediyorum ki Salı günü Bakanlar Kurulumuz var. Bunu Cumhurbaşkanlığında yapacağız. Hayırlı bir adım olur diye düşünüyorum” demişti. Çalışanların bir kısmı ve turizm için hayırlı olur. Ya özel sektörde çalışanların böyle bir tatile ihtiyacı yok mu?

Ben özel sektörde metal fabrikasında çalışan bir işçiyim. Bayram tatili 10 gün olur mu diye kendi aramızda tartışırken ve henüz idari tatil açıklanmadan müdür toplantı yaptı. Müdür; “Arkadaşlar, 30 Ağustos’ta çalışıyoruz. Yarım günlük bayram arifesinde çalışmayacağız. Onun yerine 30 Ağustos günü tam gün çalışacağız. Bu çalışmanın bir kısmı arife gününe kesilecek, kalanı fazla mesai olarak ödenecek. Haberiniz olsun. Bayram programınızı ona göre yapın” dedi. Tabii ki herkesin bütün hayalleri suya düştü. 10 günlük tatil yapmayı planlarken resmi tatil gününde telafi çalışması ile karşı karşıya kaldık.

Özel sektörde çalışanlar bayramda neredeyse hiç tatil yapamıyor. Her fabrika kendine göre bir çalışma programı koymuş. Bazı fabrikalar sadece resmi ve dini bayram tatillerini kullandırıyor, bazıları bu 10 günlük süre içinde idari tatil kapsamına giren çalışma günlerini telafi çalışması koyarak kullandırıyor, çoğunluğu ise neredeyse bayramın ilk günü hariç her gün çalışma koymuş durumdalar. Öyle ya, tatilden çok çalışmaya ihtiyaç var! Tatil özel sektörde çalışanın neyine! Turizme katkısı da yok zaten. Aldığı asgari ücretle ayın sonunu getiremeyen işçinin ne dinlenmeye ihtiyacı var ne sosyal yaşama ne de tatile ihtiyacı var! Onlar sürekli çalışsın ki sanayi büyüsün, ülke ekonomisi büyüsün, sermaye büyüsün, dolar milyarderi sayısı artsın!

Bayram tatillerinde bile çalıştırılıyorsak, insan yerine konulmayıp sadece çalışan bir robot, makine olarak görülüyorsak bu biz işçilerin örgütlü olmamasından kaynaklı. Örgütsüz olduğumuz için var olan hakkımızı koruyamıyoruz, patronların bayramlarda çalışma dayatmalarına sesimizi çıkaramıyoruz. Var olan haklarımızı korumak için bile örgütlenmeli, mücadele etmeliyiz.

2 Eylül 2017


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this