UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Tek Çaremiz Örgütlü Mücadelemiz

Manisa’dan bir öğrenci

Merhaba, sizlerle fabrikada iş güvenliği stajyerliği yapan bir arkadaşımla aramızda geçen sohbeti paylaşmak istiyorum. Arkadaşım işten yorgun argın bir vaziyette eve gelmişti. Hep beraber yemek yerken işyerinde yaşadığı önemli bir olaydan bahsetti.

Çalıştığı işyerinde, devamlı kullanılan taşıma halatı çok yıpranmış. Arkadaşım da bu halatın kopup ciddi bir iş kazası yaşanabileceğini oradaki yetkililere bildirmiş ve bir an önce güvenlik önlemi alınmasını istemiş. İşyeri yetkilileri de işçiler işi durdurmasın diye “siz bugünlük çalışın, yarın yeni bir halat getireceğiz” demişler. Bunun üzerine arkadaşım oradaki işçilere halatın kopabileceğini bu nedenle çok dikkatli çalışmalarını söylemiş. Ertesi gün olmuş fakat yeni halat gelmemiş. Arkadaşım da iş kazası olmasın diye oradaki işçileri uyarmış ve çalıştırmak istememiş. Fakat üretim şefi üretim aksamasın diye işçilere, “bugünlük de sabredin, yarın yeni halat gelecek” demiş. İşçiler de çalışmak zorunda kalmışlar. Arkadaşım işçilere yine halatın çok tehlikeli bir durumda olduğunu oradaki çalışanların da bu yüzden çok dikkatli olması gerektiğini anlatmış. İşçiler yemek molasına çıkmaya yakın halat kopmuş. Fakat işçiler tedbirli olduğu için bir yaralanma olmamış. Ama çok ciddi yaralanmalar olabilirmiş!

Arkadaşım, orada halat koptuktan 2-3 saat sonra yeni halatın takıldığını ve işçilerin hayatının umursanmadığını söyledi. Bunun üzerine işçilerle patronların sınıf çıkarlarının zıtlığından konuştuk. Orada üretilen bir araba parçası 1800 liraymış ve günde en az 1000 tane üretiliyormuş! Bu durumun patronların zenginliklerine zenginlik katarken işçilerin uzun saatler boyunca, ağır çalışma koşullarıyla nasıl yıprandıklarını gösterdiğini ve bu gerçekliğin ne kadar adaletsiz bir şey olduğunu konuştuk.

Ben de bizlerin hayatının umursanmadığı bir dünyanın kaderimiz olmadığını, örgütlü ve bilinçli mücadele edersek bu canımızı yakan, hayatımızı karartan düzenden kurtulabileceğimizi anlattım. Arkadaşım da bana “haklısın işçinin işçiden başka dostu yoktur, bizlerin birleşip çıkarlarımız için mücadele etmesi gerekiyor” dedi.

27 Temmuz 2018


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this