UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Tekno Maccaferri’de Grev

Düzce’de faaliyet gösteren Tekno Maccaferri’de çalışan işçiler greve çıktılar. Birleşik Metal-İş Sendikası ile patron arasında süren toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşmaya varılamaması üzerine, 31 Temmuzda işçiler greve çıktılar. Çelik tel üretimi yapılan Tekno Maccaferri fabrikası, Tekno şirketler grubuna bağlı olarak İtalyan Officine Maccaferri ortaklığında kurulan bir fabrika. Fabrikanın Düzce’deki üretim tesisinin yanı sıra Ankara’da bir ofisi bulunuyor.

Bir açıklama yapan Birleşik Metal-İş Sendikası, patronun grevi kırmak istediğine dikkat çekti. Açıklamada, patronun, işçilerin taleplerine kulaklarını tıkadığı, grev kararını boşa çıkarmak için Ankara’daki ofiste çalışan sayısını SGK kayıtları üzerinden 37 kişi arttırdığı, grev ilanının hemen ardından grev oylaması talebinde bulunduğu ifade edildi. Bu müdahaleden sonra 21 Hazirandaki grev oylamasında sandıktan “hayır” kararı çıktı. Patronun hileye başvurması ve oylamada “hayır” oyu çıkması üzerine sendika, Düzce İş Mahkemesinde itiraz davası açtı. Sendikanın itirazı kabul edilerek oylama iptal edildi. Fabrika yönetiminin grev hakkına yönelik müdahalesinin boşa çıkarılmasından sonra, 31 Temmuzda Düzce’deki fabrikanın önüne grev pankartı asılarak greve başlandı.

Grev alanında konuşma yapan Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, patronların grev yasaklarına güvenerek işçilerle dalga geçtiklerini ama karşılığını da gördüklerini ifade etti ve “hükümet bu grevi yasaklarsa bilin ki burada huzuru ve güveni bulamazsınız” dedi.

İşçiler talepleri kabul edilinceye dek grevi sürdürme kararlığında olduklarını ifade ediyorlar.

1 Ağustos 2017


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this