UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Teknorot İşçilerinin Direnişi Sürüyor!

Düzce’de faaliyet gösteren Teknorot fabrikasında çalışan 1200 işçinin, sarı sendika Türk Metal’in satış sözleşmesine karşı başlattığı direniş sürüyor. Türk Metal çetesi, her zaman olduğu gibi işçilerin onayını almadan toplu sözleşmeye imza attı ve işçileri sattı. Düşük zammı ve kendilerine haber verilmemesini kabul etmeyen işçiler, sarı sendikanın tutumuna tepki göstererek 3 vardiyada da iş durdurup direnişe geçtiler. İşçilerin direnişi bugün de sürüyor.

İşçiler, kendilerini provokatörlük yapmakla, nankör olmakla suçlayan sarı sendikacılara oldukça öfkeliler. Türk Metal Düzce Şube Başkanı Murat Ardıç, “Aranızda kışkırtıcılar var. Nankörlük yapmayın kan çıkar” diyerek işçilere tehditler savurmuştu. İşçileri tehdit eden şube başkanı Ardıç, işçilerin yoğun tepkisiyle karşılaştı. Ardıç, burada işçilerden dayak yemekten de kurtulamadı. İşçiler ise “Bakın buraya bir yeri kışkırtan var mı ya” diyerek, kendi talepleri doğrultusunda direnişe çıktıklarını belirttiler.

Ne olmuştu?

Toplu sözleşme sürecinde işçilerle sendika arasında yapılan görüşmelerde, 510 lira zam talebinde anlaşılmış, hatta Türk Metal temsilcileri bu talebin sonuna kadar arkasında duracaklarını iddia etmişlerdi. İşverenin talebi kabul etmemesi üzerine sendikacılar “gemileri yaktık greve çıkıyoruz” demiş, grev günü olarak 13 Mayısı belirlemişlerdi.

İşçiler greve hazırlandıkları sırada, anlaşmanın sağlandığına dair haberler üzerine büyük bir şaşkınlık yaşadılar. Sarı sendikacıların imzaladığı sözleşmeye göre işçilerin ücretlerine 198 lira ile 300 lira arasında zam yapıldı. İşçiler taleplerinin çok altında olan bu zamma, grev hazırlıklarının yapıldığı sırada onay veren Türk Metal’e büyük tepki gösteriyorlar. Bütün vardiyalardaki toplam 1200 işçi, fabrikayı terk etmeme eylemini sürdürüyor.

10 Mayıs 2017


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this