UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Temmuz Ayında 195 İşçi Hayatını Kaybetti

İş güvenliği önlemlerinin alınmaması nedeniyle iş kazaları ve iş cinayetleri kesintisiz devam ediyor. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin açıkladığı Temmuz ayı iş cinayetleri raporu, durumun vahametini gözler önüne seriyor. İSİG Meclisi’nin çeşitli kaynaklardan ulaşabildiği bilgilere göre, sadece geçen ay en az 195 işçi hayatını kaybetti. Bu işçilerden dördü, meslek hastalığı sonucu hayatını kaybetti. Temmuz ayıyla birlikte 2018 yılının ilk 7 ayında iş cinayetlerinde hayatını kaybeden işçilerin sayısı en az 1103’e yükseldi.

Ülkenin 55 kentinde, yurtdışında da 3 ülkede olmak üzere gerçekleşen iş cinayetlerinde hayatını kaybeden 195 işçi arasında 8 kadın işçi; 3’ü 14 yaşı altında olmak üzere 7 çocuk işçi; 11’i Suriyeli, 3’ü Afgan, 1’i Iraklı, 1’i Pakistanlı olmak üzere 16 mülteci/göçmen işçi yer alıyor.

İSİG Meclisi, Sirkeci Postanesi restorasyonunda çalışırken, 20 metre yüksekliğindeki iskeleden düşerek hayatını kaybeden 24 yaşındaki Dilek Dayar’ın ölümünün ardından şirketin tutumuna tepki gösterdi. Karacan Dekorasyon adlı şirket üstlendiği restorasyon işini bir alt taşeron olan Adım Restorasyon’a yaptırıyor. Dilek Dayar da bu alt taşerona bağlı olarak çalıştığı sırada, 26 Temmuzda yağmurun bastırması üzerine işi bırakıp iskeleden yaklaşık 1,5 metre uzaklıktaki binaya geçmeye çalışırken düşerek hayatını kaybetti. İSİG Meclisi, Dilek’in iş güvenliği önlemlerinin alınmaması ve denetimlerin yapılmaması nedeniyle gerçekleşen iş cinayetlerinden birinin kurbanı olduğuna dikkat çekti.

2018’de en fazla işçinin hayatını kaybettiği ay Temmuz ayı oldu. Tüm bu ölümlere rağmen siyasi iktidar gerekli denetimleri yapmıyor ve patronlar da gerekli önlemleri almıyorlar.

4 Ağustos 2018


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this