UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

İşten Atılan Konveyör İşçilerine Sahip Çıkalım

Konveyör’den bir işçi

13 ve 14 Aralıkta Konveyör’de 30’a yakın işçi arkadaşımız işten atıldı. İşlerin azalması bahane edilerek, işçi arkadaşlarımızın bir yılı doldurmalarına izin verilmeden kapının önüne kondular. Çünkü işçilerin kıdem tazminatlarını ödemek istemiyorlar. İhbar tazminatı ise bugüne kadar hiçbir işçiye verilmemiş. İşçi arkadaşlarımızın bildiği ve onlara söylenen şey, “seneniz dolmadan hiç bir hak alamazsınız” şeklinde. Pazartesi günü işten çıkartılan işçi arkadaşlarımızdan üç kişi çıkışlarını imzalamadılar ve ihbar tazminatlarını talep ettiler. Bir gün sonra tekrar işe gidip “ya bizi çalıştırırsınız ya da hakkımızı verirsiniz” dediler. Bunun üzerine işveren temsilcileri “yok öyle bir şey, siz bizden iyi mi bileceksiniz” dediler, bu üç arkadaşımıza. Ama baktılar olmuyor, ikna edemeyecekler arkadaşlarımızı, bu sefer işe geri almak zorunda kaldılar.

Öğleden sonra da bir işçi arkadaşımıza “burada ortalığı karıştıran, her yeri örgütleyen sensin” diyerek işten çıkardılar. İşten çıkartılan işçi arkadaşımız üretime girerek neden işten atıldığını sesli bir şekilde tüm işçilere anlattı. Bunun üzerine yaka paça dışarı çıkartmaya çalıştılar. Bu defa da alt kattaki üretim bölümüne inerek tekrar sesli bir şekilde niye işten atıldığını anlattı. Güvenlik ve idari kadrodakiler tarafından yaka paça fabrikanın dışına çıkarıldı. Bunu gören işçi arkadaşlar çay saatinde yanına gittiler. Usta, “siz girin içeriye, yanında durmayın, hava da soğuk zaten” dedi. Atılan arkadaşımızın yanında gelen diğer işçi arkadaşlar ise “bugün ona yarın bize, onu içeri alırsanız biz de içeri gireriz” dediler ve arkadaşımıza sahip çıktılar. Bu işçi arkadaşlarımız da işten atıldılar. Şu an yedi işçi arkadaşımız işe hep birlikte geri alınmak için direnişe başladılar.

Konveyör’de çalışan işçiler olarak direnişteki işçi arkadaşlarımızın bu onurlu mücadelesine biz de içerde sahip çıkarak destek olmalıyız. Direnişteki işçi arkadaşlarımızın ustaya dediği gibi, bugün onlara yarın bize! Biz bu mücadeleye içerden sahip çıkmadığımız sürece Konveyör’de bir şeyler değişmeyecek. Ama birlik olup içerde ve dışarıda omuz omuza durabilirsek işte o zaman bu işyerinde her şey çok daha farklı olacak.

Örgütlüysek Her Şeyiz, Örgütsüzsek Hiçbir Şey!

15 Aralık 2010


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this