UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

TOFAŞ İşçileri Ek Zam Eylemi Geçekleştirdi

6 Martta, Bursa Kent Meydanı’nda TOFAŞ işçilerinin çağrısıyla bir araya gelen metal işçileri, “Asgari Ücret Kıdem Farkını İstiyoruz, Alacağız” eylemi gerçekleştirdiler. Eyleme, çeşitli demokratik kitle örgütleri ve UİD-DER’li işçiler de destek verdi. TOFAŞ işçileri “Kıdem Farkı Hakkımız Söke Söke Alırız”, “Sendikana Üye Ol, Sahip Çık, Denetle”, “İşçi Uyuma Kıdemine Sahip Çık,” “Reno İşçisi Yalnız Değildir” sloganlarını haykırdılar.

TOFAŞ işçilerini temsilen Bora Coşkun basın açıklamasını gerçekleştirdi. Coşkun, yaptığı konuşmada şunları dile getirdi: “İşten atılma korkusuyla eyleme katılımı azalttılar. İstediğimiz sendikayı seçip üye olmak istiyoruz. Asgari ücrete neden şimdi zam istiyorsunuz diye soracak olanlara cevabımız, her şeye birkaç ay içinde zam geldi. Bizim aldığımız ücrete zam gelmedi. Bizim ücretimiz zamlar karşısında eridi. Bu nedenle bizler de asgari ücret farkını istiyoruz. Ücret ve çalışma koşullarımızı biliyor musunuz? Fabrikada su içmek bile suç sayılıyor. Hakkını arayanları teröristlikle suçluyorlar. İşçiler meydanlara çıkmazsa, hakkını aramazsa sıra diğer işçilere de gelecek. İşverenler kâr oranlarını açıkladılar. Hepsi yüksek kârlar elde ettiler. Buna rağmen işçilere zam yapmıyorlar. Bu paraların hepsi işçilerin sırtından kazanıldı. Asgari ücretin yükseltilmesini ve bu ücreti almayanların ücretleri de yükseltilmesini istiyoruz. 3 yıllık sözleşmeye mahkûm ediliyoruz. Kıdem tazminatı hakkında bir yasa çıkartılıyor. Kıdem tazminatı almayanlara devletin kıdem tazminatı alması için güvence olması gerekir. İşten atılmalara engel olmak istiyoruz. Bunun için bu eylemleri büyütmemiz gerekiyor.”

Coşkun, açıklamada Renault fabrikasında işten atmaları ve işçilere dönük polis baskısını kınadı. Mücadelelerine kararlılıkla devam edeceklerini dile getiren Coşkun, Bursalı işçilerden destek ve dayanışma beklediklerini ifade etti.

Eylem alkış ve sloganlarla sona erdi.

7 Mart 2016


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this