UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

TOKİ ve Kırlangıç Yuvaları

Gebze’den bir işçi

Mayıs ve Haziran aylarında çıkan bir haber izleyenleri derin çelişkilere sürüklemiştir. Adıyaman’ın Çelikhan ilçesinde TOKİ tarafından yapılan 252 daireli konutların dış cephelerine onlarca Kırlangıç’ın yuva yapması nedeniyle inşaata 2 ay ara verilmiş. TOKİ yumurtaların çatlamasını, yavruların kuluçka döneminden sonra yuvadan uçmasını bekleme kararı almış.

Başta TRT Haber olmak üzere hükümete yakın çeşitli medya organlarında yer alan bu haber ilk anda insanda güzel duygular uyandırıyor. Hükümetin elindeki medya organlarının servis ettiği bu haberlere değil de az da olsa hayatta kalabilen diğer medya organlarının haberlerine baktığımızda kırlangıçlara gösterilen bu hassasiyetin yüzde birinin insanlara gösterilmediğini görüyoruz. Toplu konutlara yerleştirilen insanların büyük çoğunluğu köyünden zorla göç ettirilen insanlardır. Bu insanların evleri bir gece ansızın başlarına yıkılmış ve doğup büyüdükleri yerlerden zorunlu göçe tabi tutulmuşlardır. Milyonlarca insan göç edip gittiği büyük şehirlerde başlarını sokacak bir yuvayı bin bir çile çekerek bulabilmiştir. Üstelik bu barbarlık sadece Türkiye’de yaşatılmıyor. Suriye’de kışkırtılan savaş ve göç yollarına dökülen kadın, erkek ve çocuklardan yüzlercesi hayatlarını kaybetti, kaybediyor.

Zorbalık üreten sistem ne insanları ve onların çocuklarını ne de doğayı ve onların harikulade kuşlarını düşünür. O kâr peşinde koşuyor. Kimi zaman insanların ruhlarına seslenen böylesi haberler üretse de gerçekte canlı yaşam daha büyük bir tehlike altında. Dereleri, zeytinlik ağaçlarını, toprağı ve havayı hoyratça katleden bu düzenin “hayırlı bir iş” eylemesini beklemek beyhudedir…

7 Temmuz 2018


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this