UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

TÜİK: İşsizlerin Sayısı 3,5 Milyona Ulaştı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2016 Ağustos ayı işsizlik ve işgücü istatistiklerini açıkladı. Başlarken bir hatırlatma yapmak gerekiyor: TÜİK işsizlik rakamlarını dar tanımlı işsiz sayısına göre açıklıyor. Yani 6 hafta herhangi bir nedenle iş aramayan kişiler işsiz statüsünde sayılmıyor. Bu düzenleme, geniş tanımlı işsizlik rakamlarının gizlenmesine yarıyor. Geniş tanımlı işsizlik, iş bulma ümidini kaybeden, iş aramayan ama çalışmaya hazır kişileri de kapsıyor. Meselâ Nisan ayında işsizlik oranları TÜİK tarafından yüzde 9,3 olarak açıklanmıştı. Oysa geniş tanımlı işsizlik rakamlarını esas alarak rapor hazırlayan DİSK-AR’a göre bu rakam yüzde 17 idi.

TÜİK’in Ağustos raporuna göre, 15 ve üstü yaştakilerde işsiz sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre 435 bin kişi artarak 3 milyon 493 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise Temmuz ayına göre 1,2 puan artarak yüzde 11,3’e yükseldi. Tarım dışı işsizlik oranı 1,3 puan artarak yüzde 13,7’ye yükseldi. 15-24 yaş arası genç nüfusta işsizlik oranı 1,6 puanlık artışla yüzde 19,9 oldu. 15-64 yaş arasındaki işsizlik ise 1,2 puanlık artış ile yüzde 11,5’a yükseldi.

İstihdam oranları ve işgücüne katılım oranlarına da yer verilen raporda, istihdam edilenlerin sayısının bir önceki yılın aynı dönemine göre; 323 bin kişi artarak 27 milyon 473 bin olduğu, istihdam oranınsa 0,1 puanlık artışla yüzde 46,7 olduğu ifade ediliyor.

Tarım sektöründe çalışanların sayısı 257 bin kişi azaldı, tarım dışı sektörlerde çalışanların sayısı 579 bin kişi arttı. Ağustos döneminde işgücü geçen yılın aynı dönemine göre, 759 bin kişi artarak 30 milyon 967 bin kişiye yükseldi. İşgücüne katılma oranı ise 0,5 puan artarak yüzde 52,6 oldu.

TÜİK raporuna göre kayıt dışı çalışanların oranı azaldı. Herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna bağlı olmadan, kayıt dışı çalışanların oranı 0,5 puan azalarak yüzde 34,6 olarak gerçekleşti. Ancak bu küçük düşüş, milyonlarca kişinin kayıt dışı çalıştığı gerçeğini gözlerden gizlememeli.

Mevsimlik etkilerinden arındırılmış istihdam, bir önceki döneme göre 34 bin kişi artarak 27 milyon 81 bine yükseldi. Mevsim etkilerinden arındırılmış işsiz sayısı ise 66 bin kişi arttı, 3 milyon 475 bin oldu. Bu koşulda işsizlik oranı ise 0,2 puan artarak yüzde 11,4 oldu.

Tarım sektöründe 57 bin, hizmet sektöründe 15 bin, sanayi sektöründe 30 bin, inşaat sektöründe ise 8 bin kişi azaldı.

Resmi rakamlar bile işsizliğin gün geçtikçe artmakta olduğunu gözler önüne seriyor. Ağustos ayından bu yana birçok fabrikada işten çıkarmalar gerçekleşti. İşçilerin işten atmalara veya hak gasplarına karşı gösterdikleri tepkiler şiddetle bastırılıyor. OHAL koşulları altında işçilerin işten çıkarılması yazılı kanuna göre belli şartlara bağlanmış durumda. Yani patron keyfine göre işçi çıkaramaz. Ama OHAL ilan edildiğinden bu yana patronlar çok sayıda işçiyi işten çıkardı, haklarını gasp etti, birçok işyerinde toplu sözleşme hükümlerine bile uymadılar. Bu durum, OHAL’in sermayenin çıkarına sürdürüldüğünü gözler önüne seriyor.

Patronlar sınıfı ve onların çıkarlarını savunan politikacılar refah içinde yaşarken, işçi sınıfı işsizlikle, açlıkla, yoksullukla terbiye edilmek isteniyor. Artan işsizlik, düşen alım gücü işçi sınıfı için şartların daha da ağırlaşacağını gösteriyor. Sermaye işçi sınıfının tepkisizliği ve sessizliği karşısında saldırılarını daha da ağırlaştırıyor. Ağırlaşan koşullara, sermayenin saldırılarına karşı işçiler, her zamankinden daha fazla örgütlenmek, mücadeleye atılmak zorundadırlar.

15 Kasım 2016


sonraki...
Oldu Olacak
Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this