UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Tüm İnsanlar Kardeş midir?

Eskişehir’den bir öğrenci

Selam kardeşler. Hepimiz bir zaman için merak etmiş ve sormuşuzdur kendimize: “Tüm insanlar kardeş midir?” Henüz mücadeleye katılmadan önce, ben de birçoğumuz gibi bu soruya “Evet” yanıtını vermiştim. “Hangi ırktan, hangi dinden, hangi topraklardan olursa olsun hepimiz insanız ve hepimizin acıları, sevinçleri aynı” diyordum. Zamanla bunun böyle olmadığına şahit oldum.

Hiç şüphesiz ki sınırların, milliyetlerin farklı olması bizim kardeşliğimize engel değildir. Ancak merak ediyorum: Fabrikalarda, atölyelerde gece-gündüz çalışıp ekmek parasını kazananlar ile onların emeğini sömürerek kâr elde edenler kardeş olabilir mi mesela? Masraf olarak gördüğünden gerekli güvenlik önlemlerini almayanlar ile bu işyerlerinde hayatını kaybedenler kardeş olabilir mi? Hepimiz biliyoruz ki, olamaz.

Biz işçi sınıfının kaygıları, sevinçleri tüm dünyada hemen hemen aynıdır. Ancak patronlar sınıfının bizimle ne ortak bir kaygısı ne de ortak bir çıkarı vardır. Bu yüzden “tüm insanlar kardeştir” yerine, daha doğru ve daha güçlü bir ifadeyle “tüm işçiler kardeştir” demeliyiz. Çünkü işçiler ve patronlar kardeş değil; birbirlerinin sınıf düşmanıdır. İşçi sınıfı tüm dünyada patronlar sınıfına karşı örgütlü bir mücadele vermeden belini doğrultamaz. O yüzden işçi sınıfının önderi Marx’ın da dediği gibi: “Bütün ülkelerin işçileri, birleşin!”

8 Kasım 2017


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this