UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Tüpraş İşçileri İş Cinayetini Protesto Ediyor

Tüpraş Aliağa Rafinerisi’nde dün 4 işçinin canını alan iş cinayetinin ardından işçiler bugün işbaşı yapmadı. Sabah 08.00 vardiyasına gelen işçilere rafinerinin giriş kapısında açıklama yapan Petrol-İş Aliağa Şube Başkanı Ahmet Oktay, 4 işçinin iş cinayetinde yaşamını yitirmesinden dolayı üzüntülü olduklarını ifade etti. “Bizleri bölüyorlar, bizleri parçalıyorlar” diyen Oktay, “Tek amaçları ne? Sermaye daha fazla kazansın, sermayedarların, patronların cebine daha çok para girsin. Sebebi budur… Farkımız nedir? Aslında hiçbir farkımız yok, hepimiz işçiyiz, hepimiz emekçiyiz, hepimiz alın teriyle geçinen insanlarız, kursağından haram lokma girmeyen insanlarız biz. Ama bizleri bölüyorlar.”

Oktay, iş cinayetlerine yol açan taşeron sisteminin kaldırılması için çağrıda bulundu.

İş cinayetiyle bağlantılı oldukları gerekçesiyle 7 kişinin gözaltına alındığı ifade ediliyor.

İş arkadaşlarını iş cinayetinde yitiren Tüpraş işçileri, tepkilerini işbaşı yapmayarak gösterdiler. Ekmek parası kazanmaya çalışırken canlarından olmak istemediklerini haykırdılar.

Tüpraş’taki iş cinayeti bir kez daha önemli bir gerçeği gösterdi: İşçiler mücadele etmeden en basit iş güvenliği önlemleri bile alınmaz, iş güvenliği yasaları hükümet tarafından her fırsatta, çeşitli bahanelerle patronlar lehine esnetilir. Bu sırada patronlar kârlarını arttırır, iş cinayetlerinde yaşamını yitiren işçilerin sayısı da artar. İş cinayetlerine karşı inşaatlarda, rafinerilerde, fabrikalarda, madenlerde, kısacası bütün işyerlerinde çalışan işçiler iş güvenliği önlemlerinin alınması, çalışma koşullarının iyileştirilmesi için mücadele etmelidir.

12 Ekim 2017


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this