UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

TÜPRAŞ’ta İşçiler Üretimi Durdurdu

Aliağa Rafinerisi işçileriAliağa Rafinerisi işçileri

Tüpraş’ta toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin işverenin dayatmaları sonucu tıkanması üzerine İzmit, Aliağa, Batman ve Kırıkkale rafinerilerinde 5 Nisan sabahı 2 saatlik iş bırakma eylemi gerçekleştirildi.

Petrol-İş Sendikası’nın kendisine ait internet sitesinde yaptığı açıklamaya göre, 2017–2018 dönemini kapsayan ve geçen 18 Ocaktan bu yana devam eden görüşmelerde, Tüpraş yönetiminin sözleşme yürürlük süresi, çalışma sistemi, vardiya düzeni gibi konulardaki dayatmaları ve çalışma barışını tehdit edecek düzenlemelerde ısrar etmesi üzerine 4 rafineride iş bırakma eylemi gerçekleştirdi.

4 rafineride de Petrol-İş Sendikası Merkez Yönetim Kurulu adına okunan basın açıklamasında, işverenin sözleşme süresini 3 yıla çıkarmak, vardiyalı çalışanların çalışma saatlerini arttırmak, fazla çalışma düzenlemesinde değişiklikler yapmak, hafta tatili çalışması karşılığı ücretli izin kullandırılması ve ödemeleri, ücretli mazeret izni hükümlerinde değişiklikler yapmak istediği belirtildi. TÜPRAŞ işvereninin, binlerce işçinin ve Petrol-İş’in itirazlarına rağmen, çalışma biçiminde yapmak istediği köklü değişikliklerle işçilerin kazanımlarını tırpanlamaya çalıştığı dile getirildi.

Açıklama, şu sözlerle sona erdi: “Gerçekleştirdiğimiz bu eylemlerle ortaya koyacağımız uyarılar dikkate alınmadığı takdirde, eylemlerimizin artarak devam edeceğini kamuoyuna tüm açıklığıyla duyuruyoruz. TÜPRAŞ işçisi, zamanında özelleştirmeye karşı verdiği mücadeleyi bugün TÜPRAŞ’a, kazanımlarına ve alın terine sahip çıkmak için vermekten çekinmeyecektir.”

Kırıkkale Rafinerisi işçileriKırıkkale Rafinerisi işçileri Kocaeli Rafinerisi işçileriKocaeli Rafinerisi işçileri Batman Rafinerisi işçileriBatman Rafinerisi işçileri
5 Nisan 2017


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this