UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Türk-İş’ten Direniş Ziyareti

Türk-İş’e bağlı TÜMTİS’e üye oldukları için işten atılan 9 DHL Express işçisinin direnişi sürüyor. 171 gündür işe geri dönme mücadelesi veren DHL Express işçileri, İstanbul/Güneşli’de bulunan Genel Müdürlük binası önüne kurdukları direniş çadırında tüm olumsuz koşullara rağmen kararlı bir duruş sergiliyorlar. Direniş alanına yapılan ziyaretlerle moral bulan işçiler, tüm sınıf kardeşlerini dayanışmaya çağırıyorlar.

3 Ocak Çarşamba günü Türk-İş heyeti, DHL Express işçilerini ziyaret etti ve işyeri önünde basın açıklaması gerçekleştirildi. Türk-İş Marmara Bölge Temsilcisi, Türk-İş’e bağlı sendikaların İstanbul Şube Başkanları, farklı işkollarından sendikalı işçilerin katıldığı basın açıklamasına Kod-A direnişçileri, çeşitli demokratik kitle örgütleri ve UİD-DER destek verdi. “DHL Ekspress’de İşçi Kıyımına ve Sendika Düşmanlığına Son!” pankartının açıldığı basın açıklamasında “Atılan İşçiler Geri Alınsın”, “Yaşasın Sınıf Dayanışması!” sloganları atıldı.

Türk-İş İstanbul Şube Başkanları adına açıklama yapan Bölge Temsilcisi Adnan Uyar, örgütlenmenin önündeki engellerin kaldırılmasını istediklerini belirtirken 171 gündür direnişte olan DHL Express işçilerinin işlerine iade edilmesi talebini yineledi. Konuşmasında asgari ücretin vergi dışı bırakılması ve TÜİK’in açıklamış olduğu 1893 liralık rakama yükseltilmesi gerektiğini belirten Uyar, yayınlanan son KHK’daki taşeron düzenlemesine de değindi. Uyar, söylenenin aksine kamuda on binlerce işçinin taşeron çalışmaya devam edeceğini dolayısıyla “kamuda taşeron bitti” demenin doğru olmadığını dile getirdi.

Uyar’ın ardından TÜMTİS Genel Başkanı Kenan Öztürk bir konuşma yaptı. Direniş sürecine kısaca değinen Öztürk, DHL Express işçisinin sendikasıyla birlikte kararlı bir şekilde direndiğinin altını çizdi. İşten atılan işçilere bir an önce işbaşı yaptırılması ve sendikalı çalışma hakkına saygı gösterilmesi gerektiğini ifade etti. Öztürk, sendikalarının da üye olduğu Uluslararası Taşıma İşçileri Federasyonu ITF’in, işçilerin taleplerinin karşılanması için küresel eylem kararı aldığını açıkladı. Dünya çapındaki DHL işyerlerinde çalışan işçilerin ortak eylemlere girişeceğini duyuran Öztürk, işçilerin gücü karşısında patronların geri adım atacağından emin olduklarını aktardı. Yapılan basın açıklamasının ardından Türk-İş heyeti aynı bölgede bulunan Kod-A direnişine de dayanışma ziyaretinde bulundu.

4 Ocak 2018


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this