UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Türk Metal’in Miting Oyunu!

İstanbul’dan Türk Metal üyesi bir işçi

Ben Türk Metal sendikası üyesi bir işçiyim. 15 Şubat mitingi öncesi çalıştığımız fabrikada, bir grup “gangster sendikacı” tarafından, Türk metal kortejine katılmamız için tehditvari bir şekilde çağrı yapıldı. Bugüne kadar işçi sınıfının eylemleri veya yanı başımızda yaşanan grev ve direnişler hakkında ağızlarından tek bir sözcük bile çıkmayan bu beslemeler, yaptıkları toplantıda işçi sınıfından, hak almaktan, krize ve işten çıkarmalara karşı orada olacaklarından vs. bahsettiler. “Ölüm olmadıkça herkes orada olacak” dediler. Söylemek istedikleri belliydi:  “Özbek şov var! Gelin!”

Oysaki yakın zamanda, kriz gerekçesiyle birçok işçi arkadaşımız işten atılmış, bazıları da kendi istekleriyle işten çıkmaları için bizzat sendikacılar tarafından teşvik edilmişti. Ve aynı sendikacılar, o günlerde, işveren savunuculuğu yaptıklarını açıkça göstermişlerdi. “Kriz var, işverenin yapabileceği bir şey yok, daralmaya gideceğiz. Sendikamızda örgütlü olup da maaşlarını alamayan, sigortası ödenmeyen işçiler bile var. Sizin durumunuz sendikamıza üye diğer işçilerden yine iyi” deme ikiyüzlülüğünü gösterip işçiler arasında umutsuzluğu örgütlüyorlardı.

Böyle bir sendika alanda da yapacağını yaptı. Tam 25 yıldır, özellikle metal işçilerinin mücadelesine karabasan gibi çöken Türk Metal çetesi, miting alanında kürsüye tacizde bulundu ve öne attıkları beslemeleriyle utanmadan, sendikacılıktan başka her işi yapmış bir faşistin propagandasını yaptılar. Yapılan provokasyonun ardından, Türk Metal üyesi diğer işçi arkadaşlarımız oraya neden çağrıldıklarını anlayınca alanı terk ettiler.

Bilinçli işçiler olarak bizler, bu sendikanın yöneticilerinin hangi işlerin ve kimlerin çıkarlarının peşinde olduğunu iyi biliyoruz! Bu gangster sendikacılara karşı canla başla mücadele etmemiz ve onları işyerimizden defetmemiz lazım. Bunun için de önce Türk Metal çetesini ve icraatlarını iyi kavramamız gerekiyor. UİD-DER’e, sitesinde açtığı “Özbek Çetesi ve Türk Metal Gerçeği” köşesinden dolayı teşekkür ediyoruz. Neyle karşı karşıya olduğumuzu, düşmanımızı daha iyi tanımamızı sağladı. Biz de bundan sonra elimizden geldiğince bu köşede Türk Metal gerçeklerini anlatmaya çalışacağız.

Kahrolsun gangster sendikacılık!

Yaşasın zincirlerinden başka kaybedecek şeyleri olmayanların ONURLU MÜCADELESİ!

18 Şubat 2009


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this