UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Türk Metal’e Tepki Gösteren Teknorot İşçileri İş Bıraktı

Düzce’de 1. Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren Teknorot fabrikasında, Türk Metal Sendikası işçilerin onayını almadan toplu sözleşmede düşük zamma imza attı. Bu işbirlikçi sarı sendikanın tutumuna tepki gösteren işçiler, 3 vardiyada da iş durdurup fabrikayı terk etmediler. İşçileri provokatörlük yapmakla suçlayan ve işbaşı yapmalarını isteyen sendikacılar, işçilerden sert tepki gördüler.

Toplu sözleşme sürecinde işçilerle sendika arasında yapılan görüşmelerde, 510 lira zam talebinde anlaşılmış, hatta Türk Metal temsilcileri bu talebin sonuna kadar arkasında duracaklarını iddia etmişlerdi. İşverenin talebi kabul etmemesi üzerine sendikacılar “gemileri yaktık greve çıkıyoruz” demiş, grev günü olarak 13 Mayısı belirlemişlerdi.

İşçiler greve hazırlandıkları sırada, anlaşmanın sağlandığına dair haberler üzerine büyük bir şaşkınlık yaşadılar. Sarı sendikacıların imzaladığı sözleşmeye göre işçilerin ücretlerine 198 lira ile 300 lira arasında zam yapıldı. İşçiler taleplerinin çok altında olan bu zamma, grev hazırlıklarının yapıldığı sırada onay veren Türk Metal’e büyük tepki gösteriyorlar. Bütün vardiyalardaki toplam 1200 işçi, fabrikayı terk etmeme eylemini sürdürüyor.

Gangster Sendikacılık: Bir Türk Metal Klasiği

Türk Metal Düzce şube başkanı Murat Ardıç, işçileri 3-5 kişinin provokasyonuna gelmekle suçluyor ve “biz işçileri satmadık” iddiasında bulunuyor. İş bırakan işçilerin yanına gelerek işbaşı yapmalarını isteyen sendikacılar, sözde sendikanın “gangster” meşrebine uygun olarak, “nankörlük yapmayın kan çıkar” sözleriyle işçileri tehdit ettiler.

Yerel televizyon kanalı ve haber ajanslarına konuşan işçiler, hem işveren hem de Türk Metal yöneticilerine tepkilerini dile getirdiler. İşçiler patronun 9 yıl önceki 2008 krizini gerekçe olarak gösterdiğini, oysa Teknorot’a ait fabrika sayısının 9 yılda 1’den 6’ya yükseldiğini, fabrikanın büyümesinden kendi paylarına bir şey düşmediğini ifade ettiler. Türk Metal’in kendilerinden habersiz sözleşmeye imza attığını ifade ederek “3 gün önce gemileri yaktık diyenler bugün bizi sattı. Yaktılar ama gemileri değil bizi yaktılar” dediler.

Ağır çalışma koşulları nedeniyle işçilerin birçoğunda bel veya boyun fıtığı olduğunu anlatan işçiler, Teknorot’ta ücretlerin çok düşük olduğunu, fabrikanın başka bir kentte olması durumunda bu kadar düşük ücrete kimseyi çalıştıramayacağını ifade ediyorlar. Patronun devletin verdiği teşviklerden yıllardır faydalandığını, cebinden para çıkmadan, ücret ve sigortaları devlet tarafından ödenen 6 ay sözleşmeli birçok işçi çalıştırdığını anlattılar. İşçiler, işbirlikçi Türk Metal yüzünden çok sayıda işçinin işten çıkarıldığını da belirtiyorlar.

İşçiler, habersiz atılan imzanın geri alınması talebiyle eylemlerini sürdürüyorlar.

9 Mayıs 2017


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this