UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Tuzla’da “İşçi Ölümlerini Durduralım!” Semineri

Bir tekstil işçisi

İşçilerin en can yakıcı sorunlarının çözümü yolunda mücadele eden UİD-DER, yeni bir kampanya başlattı. “İş Kazaları Kader Değildir, İşçi Ölümlerini Durduralım” kampanyamızın açılışını çok sayıda işçi kardeşimizin katıldığı bir seminer ile yaptık. Tuzla temsilciliğimizde gerçekleştirdiğimiz etkinliğimize her sektörden işçinin yanı sıra, direnişlerini sürdüren Süreyyapaşa Hastanesi işçileri, Genel-İş Sendikası 1 No’lu Şube Başkanı Mahmut Şengül, Şube Sekreteri Erol Kanberoğlu ve Şube Yönetim Kurulu üyesi Ahmet Arıkan, İşçi Sağlığı ve Güvenliği Meclisi’nden Erkan Aslan katıldı.

Derneğimizin 7. sezon açılış etkinliğinin görüntüleri ile başlayan seminerimizde, iş kazası geçiren işçilerin ve derneğimize röportaj veren acılı işçi ailelerinin görüntülerine de yer verildi. Tersaneden inşaata, madenden denizciliğe, tekstilden taşımacılığa, metalden petrokimyaya pek çok sektörden işçinin iş kazası görüntüleri insanın kanını donduracak cinstendi.

İşçileri ölüme götüren meslek hastalıklarına da değinildi. Çok sancılı ve tedavi edilemeyen silikozis hastalığına yakalanmış işçilerle yapılan röportajlara da yer verildi. Röportajlar, kot taşlama işçilerinin, patronların iş güvenliği önlemlerini almaması yüzünden nasıl da ömürlerinin baharında ölüp gittiğini çok can yakıcı bir biçimde ortaya koyuyordu. Hastalık ile boğuşan işçilerden biri doktora gitmeye korktuğunu söylüyordu: “Benim bir çocuğum var. Biliyorum doktora gidersem hasta olduğumu söyleyecek. Zaten çalışamıyorum, o zaman biterim. Hayattan koparım.” 

İki bölüm halinde gerçekleşen seminerin ikinci kısmında işçilerin sorularına cevap arandı. Bir tekstil işçisi, iş güvenliği uzmanının işyerine gelip “bir sorun var mı?” diye sorduğunu, ama işçilerin “acaba gidip patrona söyler mi?” diye çekindiğini anlattı. İşçilerin işten atılma korkusuna vurgu yaptı. Süreyyapaşa direnişçisi bir işçi, UİD-DER’in kampanyasının da amacı olan düşüncelerini şu sözlerle anlattı: “Bizim buradan öğrendiğimiz şeyleri gidip diğer işçi arkadaşlarımız ile de paylaşmamız gerekiyor.” Genel-İş 1 No’lu Şube Başkanı Mahmut Şengül bir konuşma yaparak UİD-DER’in kampanyasının çok anlamlı olduğunu, ama bunun tek başına yetmeyeceğini ve sendikaların da bu meseleye el atması gerektiğini belirtti.

Kampanyamızın temel amaçlarından bir tanesi de işçiler arasında duyarlılık yaratıp iş kazalarının kader olmadığını, alınacak önlemlerle engellenebileceğini gösterebilmektir. İş kazalarının kader değil, birer cinayet olduğunu anlatabilmektir. UİD-DER’in başlattığı kampanyaya güç verelim ve işçi ölümlerinin önüne geçelim.

15 Kasım 2012


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this