UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Tuzla’da UİD-DER Kadın Komitesi’nin Günlüğü

Tuzla’dan bir grup kadın işçi

Merhaba dostlar. Derneğimiz UİD-DER’in Kadın Komitesi emekçi kadınların yaşadığı sıkıntılara, sorunlara ses olmaya çalışıyor. Kadınları mücadelede en önde olmaya davet ediyor.

Biz UİD-DER’li kadınlar pek çok faaliyet yürütüyoruz. Etkinlikler düzenliyor, çeşitli grev ve direniş ziyaretlerinin yanı sıra mitinglerde yer alıyoruz. Kadınları mücadelenin saflarına katmak için uğraşıyoruz. Yaklaşan 1 Mayıs vesilesiyle organizasyonlarımız tüm coşkumuzla hız kazanmış durumda. 21 Nisan Pazar günü Tuzla temsilciliğimizde Kadın Komitesi olarak güzel bir kahvaltı ve ardından da futbol maçı organizasyonu gerçekleştirdik.

Derneğimiz UİD-DER’in kadın komitesinden ve kadın metal işçilerinden oluşan birer takım oluşturduk. Çeşitli bölgelerden yollara düştük. Evlerimizde hazırlayıp getirdiğimiz yiyeceklerimizle bir Pazar kahvaltısı yaptık. UİD-DER’in o güzel kardeşlik sofrasını yine hep beraber hazırladık. Kahvaltının ardından çaylarımızı yudumlarken, 1 Mayıs 2012 görüntülerini izledik. Coşku dolu gözlerle baktık birbirimize. Çoğu ilk defa 1 Mayıs’a katılacak olan kadın arkadaşlarımız görüntülerden oldukça etkilendiklerini dile getirdiler. 2013 1 Mayıs’ında kendi görüntülerini izlemeyi sabırsızlıkla beklediklerini söylediler ve bu yaşa kadar 1 Mayıs’a hiç katılmamış olmanın üzüntüsünü paylaştılar. Ama çevrelerinde bulunan insanların bu üzüntüyü yaşamaması için onları şimdiden davet ettiklerini söylediler.

Kahvaltımızın ardından görüntülerin de verdiği coşku ile futbol sahasının yolunu tuttuk. Daha baştan “Kim Kazanırsa Kazansın Dostluk Kazansın” sloganıyla başladık maça. Çekişmeli geçen güzel bir maç yaptık. Her golde zılgıtlarla halaylar çektik. “Goller Kaleye ve Patronlara” diyerek berabere bitirdiğimiz maçın ardından derneğimize dönüp pastalarımızı hep beraber afiyetle yedik.

Pasta ve çaylarımızdan sonra erkek arkadaşlarımızla birlikte ekipler kurduk ve bir grup Konaşlı semt pazarında diğer grup Kartal’da stantlar kurmak üzere yola koyulduk. Konaşlı pazarında 1 Mayıs standımızı kurarak işçileri 1 Mayıs’a davet ettik. Pazara gelen işçi ailelerini 1 Mayıs bildirilerimizle karşıladık. Kırmızı şapka ve önlük ile bizi görmeye alışık olan işçi aileleriyle 1 Mayıs sabahı görüşmek üzere vedalaştık.

Yine benzer şekilde Kartal’da bizleri daha önceki kampanya stantlarımızdan hatırlayan onlarca işçi ve öğrenciyle karşılaştık. 1 Mayıs’a hangi taleplerle katılacağımızı ve UİD-DER’le birlikte neden işçileri alanlara davet ettiğimizi anlattık. Küçücük bebekleriyle daha önce de bizimle 1 Mayıs’a gelmiş olan işçi kadınlar, bu yıl da her türlü baskı ve adaletsizliğe karşı çocuklarını da yanlarına alarak UİD-DER’le birlikte alanda yerlerini alacaklarını söylediler. Stantta özellikle dikkat çeken bir başka nokta ise iş kazalarına karşı duyarlılık yaratma çabamızdı. Pek çok sektörden işçi bu çabamızdan dolayı bizleri tebrik ediyor ve taşeronlaştırmaya, iş kazalarına karşı işçi sınıfına yakışır bir şekilde UİD-DER’le birlikte 1 Mayıs’a katılacaklarını belirtiyorlardı.

UİD-DER, kadınıyla erkeğiyle pek çok sektörden işçinin desteğiyle, gece gündüz tüm coşku ve azmiyle çalışmaya, işçi kardeşlerine ulaşmaya devam ediyor. Daha çok işçiye ulaşmak, daha çok işçiyi 1 Mayıs’a katmak ve biz işçilerin örgütlü gücünü dosta düşmana göstermek için sizleri de UİD-DER’in faaliyetlerine omuz vermeye çağırıyoruz!

23 Nisan 2013


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this