UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Tuzla Organize Deri Sanayi Bölgesi’nde İş Kazası

Aydınlı’dan bir işçi

İş kazaları durmak bilmiyor. 24 Ekimde Tuzla Organize Deri Sanayi Bölgesi’nde 4 aydır çalışan bir işçi arkadaşımız, patronun işçi güvenliği önlemlerini almaması yüzünden iş kazası geçirdi. Transpalet üzerinde taşınan kesim makinesinin elinin üzerine düşmesiyle yaralanan işçinin yardımına ilk olarak işçi arkadaşları koştu.

Kaza geçiren işçi, işveren temsilcisi tarafından hastaneye götürüldü. Ancak işveren temsilcisi işe geri dönerek yaralı işçiyi hastanede yalnız bıraktı. 2 saat sonra tekrar hastaneye dönen işveren temsilcisi, iş kazası raporu tutturduğunu fark ettiği işçiye, “Niye rapor tutturdun? Neye yarar günde onca insan iş kazası geçiriyor. Ne yapabilirsin?” diye çıkıştı. Ertesi gün patron işçiyi işe çağırarak önüne koyduğu kâğıtları okumadan imzalamasını istedi. “SGK’dan rapor paranı almak istiyorsan bu kâğıdı imzala” diyerek işçiyi kandırmaya çalıştı. Kâğıdı zorla okuduktan sonra yazılanların,  yaşadığı iş kazasıyla hiç alakası olmadığını gören işçi evrakı imzalamadı. Önüne koyulan kâğıtlarda “kullanılmayan bir makineyi düzenleme esnasında, düşen makineyi tutmaya çalıştığı” yazılarak iş kazasının üzerinin kapatılmaya çalışıldığını fark etti. Oysa kaza gece gündüz çalıştığı makineyi taşırken gerçekleşmişti. İş kazası geçiren işçi “SGK’dan paramı alabilmek için bu kâğıtları imzalamama gerek yok” diyerek imza atmadı. İşçiyi ikna edemeyen patron, işyerinde iş kazasını gören, şahit olan işçileri soruşturarak bulmaya çalıştı ve iş kazası görmediklerine dair imza attırmak istedi. Ancak, işçiler bu durumu kabul etmediler.

İşçiler haklarını öğrenmeli ve hiçbir kural tanımayan patronlara karşı bir araya gelmelidirler. İş kazaları, patronların kâr hırsı yüzünden işçileri canından ediyor. İş kazalarına ve cinayetlerine dur demek için UİD-DER’de bilinçlenelim, örgütlenelim. UİD-DER’in başlattığı kampanyaya destek verelim.

14 Kasım 2012


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this