UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

UİD-DER’le 1 Mayıs

Gebze’den bir işçi

16 Mayıs Pazar günü derneğimizin Gebze temsilciliğinde, “UİD-DER’le 1 Mayıs” şenliği gerçekleştirildi ve 32 yıl aradan sonra Taksim meydanında gerçekleşen 1 Mayıs kutlaması değerlendirildi. Etkinliğe sinevizyon gösterisi ile başlandı. İlk olarak Türkiye işçi sınıfı açısından önemi büyük olan 1977 Taksim 1 Mayısı ekranlara geldi. Ardından dünyadan 1 Mayıs görüntülerini ve UİD-DER’in 2010 Taksim görüntülerini izledik.

Etkinlik üç bölüm olarak yapıldı. Birinci bölümde, dünyada ve Türkiye’de emekçilerin aynı anda kutladığı uluslararası birlik, mücadele ve dayanışma günü 1 Mayıs’ı, UİD-DER’e yakışır bir biçimde kutladığımıza dikkat çekildi. Patronların saldırılarına dur demek ve taleplerini haykırmak için, işçi sınıfının mücadele alanlarına çıktığından bahsedildi.

İkinci bölüm sınıf kürsüsü idi. Sınıf kürsüsünde 1 Mayıs’a katılan işçi ve öğrenci arkadaşlar söz alarak, yıllardır burjuva medyanın 1 Mayıs öncesi yaptığı karalamaları eleştirdiler. Birçok konuşmacı arkadaş UİD-DER kortejinin disiplinli ve işçi sınıfına yakışır bir şekilde alanda olduğunu ve gerek sloganları gerekse de marşlarıyla farklı olduğunu dile getirdi. Alanda UİD-DER korteji dışındaki insanlarla olan olumlu diyaloglar anlatıldı. UİD-DER’in sanki 1970’li yıllardan çıkıp gelmiş gibi göründüğünü, düzeniyle ve disipliniyle işçi sınıfına yakışır bir şekilde hareket ettiğini anlattılar. Üçüncü bölümde ise hep birlikte halaylar çekildi, şarkılar söylendi. Daha sonra etkinlik sona erdi.

Bilmeliyiz ki birleşik ve kitlesel olarak kutlanan 1 Mayıs, patronların yüreğine korku salıyor. Çünkü işçi sınıfının gücünün aynasıdır 1 Mayıs. Bunun için örgütlüğümüzü daha fazla büyütmeliyiz.

Birleşen işçiler yenilmezler!

16 Mayıs 2010


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this