UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

UİD-DER Bakırköy’de İşçilerle Buluştu

29 Martta, Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda UİD-DER’li işçiler olarak stant açtık. Meydanda grev çadırını kuran Bakırköy Belediyesi işçileriyle yan yanaydık. İşçi Dayanışması bültenimizin ve kampanya bildirilerimizin yanı sıra, grevci işçilerin mücadelesine destek vermek ve dayanışmayı büyütmek için işçilerin hazırladığı bildiriyi de Bakırköy halkına uzattık.


İşçi sınıfına yönelik saldırılar hızla artıyor. Düşük ücretler, uzun iş saatleri, güvencesiz çalışma ve ölüm anlamına gelen taşeron belası işçilerin hayatını iyice çekilmez kılıyor. Bu sorunların çözümü ancak işçilerin örgütlenmesi ve mücadeleye atılmasıyla son bulabilir. Bu mücadeleyi örmek için çalışan işçi örgütümüz UİD-DER, meydanlarda işçilerle buluşmaya ve sorunlarımız için işçileri mücadele etmeye çağırıyor.

Bu amaçla 29 Mart Pazar günü, Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda UİD-DER’li işçiler olarak stant açtık. Özgürlük Meydanı’nda grev çadırını kuran Bakırköy Belediyesi işçileriyle yan yanaydık. İşçi Dayanışması bültenimizin ve kampanya bildirilerimizin yanı sıra, grevci işçilerin mücadelesine destek vermek ve dayanışmayı büyütmek için işçilerin hazırladığı bildiriyi de Bakırköy halkına uzattık.

Konuştuğumuz birçok işçi kampanyamızın çok acil sorunları ele aldığını dile getirdi. Aldığımız ücretlerle yaşamanın ne kadar zor olduğunu söyleyen fabrika işçisi bir kadın “günde 10 saat çalışıyorum ve aldığım ücret 1200 lira. Hafta sonu mesailerini de söylemiyorum. Tabii mesai diyoruz ama mesaimizin karşılığında bir ücret alamıyoruz. Bu yüzden gerçekten artık bu koşullar değişmeli. Teşekkür ediyorum bu çalışmanız için” diyerek duygularını paylaştı. Meydandan geçen birçok işçi “helal olsun”, “yanınızdayız” diyerek destek oldular. Bakırköy Belediyesi işçilerinin yaşadıkları süreçten bahsettiğimiz işçiler ise “Emekten yana olduğunu, demokrat olduğunu söyleyen CHP, kendi yönetiminde bunu işçilere nasıl yapar? Sendikalı olmak işçilerin anayasal hakkıdır. Kime güveneceğiz artık?” diyerek tepkilerini ortaya koydular. Bunun yanı sıra birçok işçi standı ziyaret etti ve kampanya taleplerimizin altına imza atarak sahiplendi.

Bizler UİD-DER’li işçiler olarak, ulaştığımız her işçiye, herhangi bir düzen partisinin peşine takılmadan, işçi sınıfının bağımsız örgütlenmesi ve kendi sınıf siyasetini güçlendirmesi gerektiğini anlattık. Çıkar yolu göremeyen birçok işçiye, yolumuzun kendi mücadelemizden geçtiğini söyledik. Bugün, var olan en temel haklarımıza bile gözlerini dikmiş patronlar sınıfı ve onların temsilcileri karşısında, işçi sınıfı olarak örgütlenmekten başka yolun olmadığını vurguladık.

Daha sonra grev çadırının önüne gelerek, grevci işçilerle sohbet ettik. Bizlere verdiğimiz destek için teşekkür ettiler. Hep birlikte grev halayları çekerek dayanışma duygularımızı güçlendirdik.

30 Mart 2015


  Düşük Ücretlere, Uzayan İş Saatlerine, Taşeronlaştırmaya Hayır!

Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this