UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

UİD-DER’den Dayanışma Mesajı: THY İşçisi Yalnız Değildir!

Türk Hava Yolları ile Hava-İş Sendikası arasında süren ve 14 bin işçiyi kapsayan 24. dönem toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde, uzlaşma sağlanamaması nedeniyle 15 Mayısta grev başladı. THY yönetimi ve hükümet, baskı yaparak işçilerin greve katılmasının önüne geçmeye çalışıyor. Bu maksatla polis, havaalanına yığılmış durumda. THY yönetimi, cep telefonlarına mesajlar göndererek işçilerin moralini bozmaya ve onları bezdirmeye çalışıyor. Sendikalar ve demokratik kitle örgütleri ise işçilerin ve Hava-İş’in yanında yer alıyorlar. Grevci işçileri yalnız bırakmayan UİD-DER, Hava-İş ve THY işçileriyle dayanışma içinde olduğunu ifade eden bir açıklama yayınladı. Aşağıda, UİD-DER’in dayanışma mesajını olduğu gibi yayınlıyoruz:

Grev yasağına geçit vermeyen, işten atmalara baş eğmeyen mücadeleci işçiler; patronların saldırılarına karşı “Direnişse Direniş, Grevse Grev” diyen yürekli THY işçileri, mücadeleci Hava-İş sendikası… Uluslararası İşçi Dayanışması Derneği olarak, grevinizi en güçlü dayanışma duygularımızla selamlıyoruz!

THY’de yaşanan işten atmalar, sendikal saldırılar, grevi yasaklama, artan baskılar, tehditler, uzun iş saatleri, sağlıksız çalışma koşulları, taşeronlaştırma, meslek hastalıkları ve iş kazaları patronlar devletinin tüm işçilere yönelttiği saldırı dalgasının yalnızca bir parçasıdır. Biz bu dalganın önünü nerede kesersek, orada bu saldırıyı durdururuz. Havacılık işkolu bu saldırıların püskürtülmesinde büyük önem taşıyan bir sektördür. Bu grevin başarıya ulaşması, sömürücü patronlara ve onların devletine işçi sınıfının gücünü gösterecektir. Burada çalışan işçiler de tüm Türkiye işçi sınıfı da haklarını elde etmek için üretimden gelen güçlerini görecek, kendilerine ve sınıflarına güvenecek, birlik olmak ve örgütlenmek isteyeceklerdir. Diğer yandan patron medyası ve hükümet ise grevi sermayenin ve THY yönetiminin saldırılarına karşı değil, yolculuk etmek isteyen insanlara karşı yapılıyor gösterip, işçileri birbirine karşı kışkırtmaya, işçilerin haklı mücadelesini karalamaya girişmiştir. İşçi düşmanı THY yönetimi, bununla da yetinmeyip, havaalanını polis ablukasına almış; grevci işçileri, sendika yönetimini ve greve destek vermeye gelen kurumları engellemeye çalışarak grevi kırmak istemiştir. Bu baskıcı ve anti-demokratik yöntemler THY yönetiminin amacına ulaşmasına yetmeyecektir!

Kamuoyuna lanse edilen başarı öyküsü işçilerin yoğun sömürüsü ve haklarının gasp edilmesi pahasına gerçekleşmiştir. Bu yüzden THY yönetimi işçilerin mücadelesinin başarı kazanmasından korkmaktadır. Tam da bu nedenle grevin başarıya ulaşması son derece önemlidir. THY işçilerinin kararlı mücadelesi ve başarısı, tüm yalanların ve engellemelerin üstesinden gelecek ve işçi sınıfına örnek olacaktır. Bu yüzden kardeşler, bu grev hepimizin grevidir!

Havayolu işçilerinin örgütlenmesine ve mücadelesine öncülük eden Hava-İş Sendikası’na ve mücadelelerine, sendikalarına sahip çıkan tüm THY işçilerine başarılar diliyoruz. Greviniz kutlu olsun kardeşler!

Birleşen İşçiler Yenilmezler!

Yaşasın Örgütlü Mücadelemiz!

Uluslararası İşçi Dayanışması Derneği (UİD-DER)

17 Mayıs 2013


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this