UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

UİD-DER Elkim İşçilerini Ziyaret Etti

2 Aralık Pazar gecesi çalışmak üzere Gebze Muallimköy’deki işyerlerine giden ve patronun makineleri kaçırarak fabrikayı boşalttığını gören Elkim Radyatör işçileri, fabrika önündeki direnişlerini sürdürüyorlar. Kalan makinelerin fabrikadan çıkarılmasını engellemek için geceleri nöbet tutarak işyerini terk etmeyen işçiler, çadır ve sobalarını kurarak soğuktan korunmaya çalışıyorlar. UİD-DER, Elkim işçileriyle dayanışmayı yükseltmek için bir ziyaret gerçekleştirdi.

“İşçiler Boyun Eğmiyor, Mücadele Ediyor!” pankartı altında bir araya gelen UİD-DER’li işçiler, “Elkim İşçisi Yalnız Değildir!” sloganıyla yürüyüşe geçtiler. Elkim işçileri de UİD-DER’li işçileri sloganlar ve alkışlarla karşıladılar. Direniş alanına gelindiğinde UİD-DER Başkanı Bayram Yılmaz bir konuşma yaptı. UİD-DER’i grev ve direnişlerde bir arayan gelen işçilerin kurduğunu, amaçlarının işçilerin birliğini ve dayanışmasını güçlendirmek olduğunu dile getirdi. Yılmaz, Elkim işçisiyle dayanışmayı sürdüreceklerini açıkladı, işçilere birlik ve beraberliklerini bozmama mesajı verdi ve başarılar diledi.

Yılmaz’ın konuşmasının ardından direnişçi işçilerin çay ikramı ile sohbetlere geçildi. Direnişçi işçiler, içeride çalışırken birbirleriyle kuramadıkları yakınlığı direniş çadırında kurabildiklerini ifade ederken, UİD-DER’li işçiler de deneyimlerini aktararak işçilerin birliğinin önemine değindiler. Sohbetler sırasında direnişçi işçiler, daha önce direnişlerin sürdürüldüğü işyerlerine sendikaları aracılığıyla maddi yardımda ve ziyaretlerde bulunduklarını anlattılar. Kendileri için de aynı dayanışmanın gösterilmesini talep ettiler. İlk kez bu şekilde kalabalık bir işçi grubunun ziyarette bulunduğunu ve destek sunduğunu söyleyen işçiler, UİD-DER’e teşekkür ettiler. Direnişçi işçiler ve örgütlü oldukları Birleşik Metal-İş Sendikası, tüm ücret ve tazminat alacakları ödeninceye kadar fabrika önünden ayrılmayacaklarını ve mücadeleye devam edeceklerini bir kez daha ilan ettiler.

7 Aralık 2012


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this