UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

UİD-DER Gebze Temsilciliğinde 15-16 Haziran Etkinliği

Gebze’den bir işçi

Türkiye işçi sınıfı tarihinde büyük önemi olan 15-16 Haziran direnişinin üzerinden 41 yıl geçti. Sınıf tarihimizde önemli dersler çıkartılması gereken bu anlamlı günü tekrar hatırlamak ve daha önce duymamış olan işçi kardeşlerimizin de öğrenmeleri için “15-16 Haziran Ruhuyla Mücadeleye” adıyla bir etkinlik gerçekleştirdik. 1960’lı yıllardan sonra hızla yükselen sınıf mücadelesini ve bunun karşısına nasıl set çekilmeye çalışıldığını gördük. 1970’te amaç DİSK’i kapatmak, böylece işçilerin mücadelesinin önünü kesmekti. Buna karşı işçiler militan bir mücadele yürüterek patronların bu arzusunu boğazlarına tıkıvermişti.

İki bölüm halinde gerçekleşen etkinliğimizde o günlerin mücadeleleri tekrar hafızalarımıza kazındı. Etkinliğimiz sırasında işçi sınıfının şairlerinin mücadeleyi anlatan şiirleri okundu, marşlar ve türküler hep bir ağızdan söylendi.

15-16 Haziran genel direnişi biz işçilerin öğreneceği muazzam zenginliklerle dolu bir mücadele örneğidir. Bu yüzden sınıfımızın mücadele tarihinden alacağımız derslerle donanarak mücadeleye atılmalıyız. Unutmayalım ki mücadele vermeden patronların yaptığı hiçbir saldırının önüne geçemeyiz.

2 Temmuz 2011


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this