UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

UİD-DER Gebze Temsilciliğinde Piknik

Gebze’den UİD-DER’li İşçiler

19 Mayıs Pazar günü, UİD-DER Gebze temsilciliği olarak piknik düzenledik. Petrokimya, metal, ağaç işleri, gıda, hizmet ve daha pek çok sektörden işçilerin, emekçilerin ve öğrencilerin katıldığı pikniğimiz oldukça coşkulu geçti. Aylardır sürdürülen “İş Kazaları Kader Değildir, İşçi Ölümlerini Durduralım!” kampanyasında ve 1 Mayıs hazırlıklarında emeği geçen işçiler, bütün bir yıl çeşitli fabrikalarda, işyerlerinde ter akıtan işçiler, bu piknikle yorgunluklarını attılar. Hep birlikte çalışmanın ve hep birlikte eğlenmenin tadını bir kez daha çıkardılar.

Sabahın ilk saatlerinde hazırlanan kahvaltı sofrasında, sıcak çaylar keyifle yudumlandı, sohbet edildi.  Bir taraftan işyerlerinde yaşanan sorunlar paylaşıldı, bir yandan bu sorunların çözümüne yönelik örnekler anlatıldı.

Kahvaltının ardından dostça oynanan oyunlara çocuk, genç, yaşlı, kadın, erkek herkes katıldı. Görevli arkadaşların hazırladığı lezzetli öğle yemeğinden sonra devam eden oyunlara, halaylara çevredeki ailelerden de katılım oldu. Sıra bilgi yarışmasına geldiğinde tüm gruplar büyük başarı gösterdiler ve yüksek puanlar aldılar. Bilgi yarışması ile Türkiye’deki anlamlı işçi mücadelelerine, öz yönetim deneyimlerine, iş kazalarına, haklarımıza dair bilgilerimizi tazeledik. Bangladeşli sınıf kardeşlerimizin 1100 kayıp verdiği Rana Plaza felaketini ve Türkiye hükümeti temsilcilerinin “güzel öldüler, ölüm bu işin kaderinde var” gibi sözlerini öfkeyle hatırladık.

Bilgi yarışmasının ardından yeniden top oynadık, yumurta yarışı düzenledik ve UİD-DER Müzik Grubu’nun ezgileriyle halaylar çektik. Çevremizde piknik yapan ailelerin, çocuklarıyla beraber katıldığı bu oyunların ardından gitme vakti gelmişti. Piknik yaptığımız alanı temizleyerek ve biriktirdiğimiz anılara gülümseyerek, tatlı bir yorgunlukla geri döndük.

Gece gündüz demeden ter döken, fabrikalarda ağır çalışma koşulları ve uzun çalışma saatleri ile boğuşan işçiler olarak, güneşli bir Pazar gününde dostlarımız ile bir arada olmanın sevincini paylaştık.

22 Mayıs 2013


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this