UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

UİD-DER Kadın Komitesi Avcılar ve Şirinevler’de: “Emekçi Kadınlar Mücadeleye!”

Eşitlik, kardeşlik ve mücadele günümüz olan 8 Mart’ı kutlamak ve mücadele ruhunu, tüm kadın ve erkek işçilere taşımak için 7 Martta Avcılar’da, 8 Martta ise Şirinevler’de eylemler gerçekleştirdik.

8 Mart için hazırladığımız bildirilerimiz ve İşçi Dayanışması bültenimiz ile kadınıyla erkeğiyle tüm işçilere seslendik. 8 Mart’ı sıradan bir tüketim günü haline getirmek isteyen patronlara karşı, 8 Mart’ın kadın işçilerin mücadelesiyle var olduğunu ve sadece emekçi kadınların günü olduğunu haykırdık.

Sohbet ettiğimiz pek çok kadın işçi bizlerle duygularını paylaştı. Tekstil işçisi bir kadın: “Ben 8 Mart’ın, diğer özel günler gibi sıradan bir kadınlar günü olduğunu biliyordum. Bu günün gerçek anlamını, şuan sizden öğrendim. Ben de bir tekstil işçisiyim ve benim gibi birçok kadın arkadaşım da bu mücadeleyi bilmiyorlar. Bunun için size çok teşekkür ediyorum.”

Öğrenci bir kadın: “Bugün sizleri işçilerin arasında görmek beni çok mutlu etti. Başörtülü olduğum halde, birçoğunun aksine, bana da bildiri uzatmanız ve duygularımı sormanız çok hoşuma gitti. Bu soğuk havada bu çalışmayı yürüttüğünüz için hepinizi tebrik ediyorum. Yaptığınız çalışma çok anlamlı.”

Sadet Gıda işçisi bir kadın ise, “Nereye baksam sizi görür oldum. Dur durak bilmeden mücadele ediyorsunuz. Hepinizi tebrik ediyorum. Bu havaya rağmen ısrarla işçilere ulaşmaya çalışmanız çok anlamlı.”

Bildiri ve bülten dağıtımlarından sonra açıklamalara geçildi. UİD-DER Kadın Komitesi’nden bir işçinin okuduğu metinde, kapitalist düzen altında emekçi kadınların çifte ezilmişlik yaşadığı, para içinde yüzen hükümet sözcüleri ve patron kadınlarla, sefalete itilen işçi kadınların aynı olmadığı vurgulandı. AKP’nin iktidarı boyunca kadın ölümlerinin 14 kat arttığı, bu yaşananların sorumlularının tek tek bireyler olmadığı, suçlunun kadınları sürekli aşağılayan egemenler, işçileri bölen ve insani değerleri yok eden patronlar ve asıl olarak sömürü düzeni olduğu belirtildi. UİD-DER Kadın Komitesi olarak, kadınıyla erkeğiyle tüm işçileri, UİD-DER çatısı altında mücadeleye çağırarak açıklama sonlandırıldı.

Kadın işçiler başta olmak üzere açıklamayı dinleyen tüm işçiler alkışlarıyla destek verdiler. Teşekkür ettiler.

9 Mart 2015


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this