UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

UİD-DER Kadın Komitesi: Bangladeşli Sınıf Kardeşlerimizin Derin Acısını Paylaşıyoruz

Bangladeşli sınıf kardeşlerimiz,

Uluslararası İşçi Dayanışması Derneği (UİD-DER) Kadın Komitesi olarak, 24 Nisanda Rana Plaza’nın çökmesiyle hayatını kaybeden kadın erkek işçi kardeşlerimizin acısını derinden yaşıyoruz. Sömürü düzeni kapitalizme karşı büyük öfkenizi paylaşıyor ve dayanışma duygularımızı iletiyoruz. Yakınlarını kaybeden işçi ailelerine başsağlığı, yaralı kardeşlerimize ise acil şifalar diliyoruz.

Bizler UİD-DER Kadın Komitesi olarak biliyoruz ki, Bangladeş’te yaşanan faciada kurbanların büyük bir kısmı kadın işçilerdir. Tıpkı bizim ülkemizde olduğu gibi sizin ülkenizde de açgözlü tekstil patronları, üretimde daha çok kadın işçi çalıştırıyorlar, çünkü onları ucuz işgücü olarak görüyorlar. Kadın işçileri son derece düşük ücretlerle, ağır koşullar altında çalıştıran tekstil patronları, yıkılmak üzere olan binayı boşalttırmadılar. Üretimin durması ve kârlarının azalması onlar için bini aşkın işçinin ölümünden daha korkutucudur. Onlar öyle zalimler ki, işçilerin ölümüne aldırmadan tekstil endüstrisinin bu faciadan etkilenmediğine ilişkin açıklamalar yapabiliyorlar. Bu katliamın asıl sorumluları, işçileri hiçbir işçi sağlığı ve güvenliği önlemi olmadan çalıştıran, binayı boşaltmayan patronlar ve onları denetlemeyen, cezalandırmayan devlettir.

Dakka’da yaşanan ne kaza ne de kaderdir. Dakka’da yaşanan bir katliamdır ve bu katliamın sorumluları olan patronlar cezalandırılmalıdır.

Ne yazık ki bu katliam ne ilktir ne de sondur. Bangladeş’te çok sık iş cinayetleri gerçekleştiğini biliyoruz. 24 Kasım 2012’de yüzlerce işçinin öldürüldüğü katliamı da, Rana Plaza’nın çökmesinin ardından 8 Mayıs’ta kumaş fabrikasında çıkan yangında ölen işçi kardeşlerimizi de acı ile hatırlıyoruz. Artık yeter, iş cinayetleri son bulsun, acımız dinsin!

Derneğimizin Türkiye’de 5 aydır yürüttüğü “İş Kazaları Kader Değildir, İşçi Ölümlerini Durduralım!” kampanyasında öne sürdüğümüz talepleri, Bangladeşli sınıf kardeşlerimiz için de istiyoruz. Her işyerinde işçi sağlığı ve güvenliği önlemlerinin eksiksiz alınmasını, tüm işyerlerinin sıkı bir biçimde denetlenmesini ve bu önlemleri almayan patronların hapisle cezalandırılmasını istiyoruz.

Acılı sınıf kardeşlerimiz,

UİD-DER Kadın Komitesi olarak, toprağın altına gömülen kız kardeşlerimizin ve sınıfımızın kadınlarının evlatları olan erkek işçi kardeşlerimizin anısı önünde ant içiyoruz ki, işçilerin canını alan zalim kapitalist düzeni yıkmak için sürdürdüğümüz mücadelemizi daha da büyüteceğiz. Bu mücadelede sizlerle omuz omuza yer almak dileğiyle haykırıyoruz:

Kahrolsun Ücretli Kölelik Düzeni!

Yaşasın İşçilerin Uluslararası Mücadele Birliği!

13 Mayıs 2013


Uluslararası İşçi Dayanışması

Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this