UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

UİD-DER Kadın Komitesi Darphane Grevini Ziyaret Etti

UİD-DER Kadın Komitesi, grevlerinin 20. gününde Darphane işçilerini ziyaret etti. Ziyarette grev gözcüsü işçilerin yanı sıra, nöbeti olmadığı halde çocuklarıyla birlikte grev çadırında bulunan işçilerle de bir araya gelindi.

Grev yerinde UİD-DER Kadın Komitesi adına bir konuşma yapıldı. Darphane işçilerinin haklı mücadelesi selamlandı. Kadın işçilerin ve işçi eşlerinin mücadelede yer almasının önemi vurgulandı. Konuşmanın ardından işçilerle greve çıkma sebepleri üzerine sohbet edildi. İşçiler çalışma koşullarının çok ağır olduğunu ve ücretlerinin medyada yansıtıldığı gibi yüksek olmadığını anlattılar.

Grevci bir işçi sohbet sırasında sorunlarını şöyle anlattı: “Çalışma koşullarımızdan dolayı meslek hastalıklarına yakalandık. Doğru düzgün havalandırma sistemi yok. Çeşitli asitlerle, kimyasal malzemelerle çalışıyoruz. Benim eski halimi görenler (fotoğrafını göstererek) ‘bu sen misin?’ diyorlar. Biz saçlarımızı bu koşullarda döktük. Portör raporları istiyorlar. Raporlarda çalışma koşullarından kaynaklı çeşitli hastalıklara yakalandığımız ortaya çıkıyor ve hastaneye yatırıyorlardı. Bu sefer de ücretlerimizden kesintiler yapılıyordu. Bakan, bizim aldığımız maaşların 3-5 bin lira olduğunu söylüyor medyada. Ben 21 yıldır çalışıyorum, aldığım en yüksek maaş 1900 lira, bu da sene başında öyle oldu. Sonra vergi dilimine girdiği için giderek düşüyor. Darphanede çalışan 257 kişinin maaşının ortalaması 1524 liradır. Bizim mücadelemizi karalamak için abartıyorlar. Bir de gelsinler koşullarımızı görsünler. İçerisi hapishaneden beter! Bölümden bölüme geçemiyorsun. Her yer tellerle çevrili. Temsilcilerimize de bölümleri dolaşmaya izin verilmiyordu. Şube başkanımız bile defalarca kapıda bekletildi. Başka bir sorun da X-ray cihazlarından geçirilmemizdi. Üzerimizde hiçbir metal madde olmaması gerekiyor. Kıyafetlerimizi bile ona göre almak zorunda kalıyorduk. Montumuzun düğmesine varana kadar dikkat etmemiz gerekiyordu. Bir yerden sonra artık dayanılmıyor. Yediğimiz poğaçayı bile X-ray cihazından geçirmek zorundaydık. Belki dışarıdan bakan için ‘ne var ki bunda?’ denilebilir ama her gün radyasyona maruz kalıyorduk. Örneğin hamile bir kadın arkadaşımız X-ray cihazından geçmesi uygun olmadığı için rapor almıştı. İki gün X-ray cihazından geçmemesine razı oldular. Sonra genel müdürlük de gidip geçilebilir raporu aldı. Bu hamile arkadaşımızı cihazdan geçirmeye başladılar ve 6 ay sonra düşük yaptı. Düşünebiliyor musunuz bu arkadaşımızın yaşadığı travmayı?”

Darphane işçileri patronların türlü oyunlarına karşın mücadelelerini sürdürüyorlar. Son olarak greve çıkartılmayan ve bakım için içeride bırakılan 14 işçiden 9’unun bilirkişi raporu ve mahkeme kararı ile greve çıkacağı dile getirildi.

UİD-DER Kadın Komitesi, grevci işçilerin haklı mücadelesini destekleyeceğini açıkladı ve sıcak sohbetlerin ardından grevcilere başarılar dileyerek ziyareti noktaladı.

29 Temmuz 2013


...önceki
İthaf
Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this