UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

UİD-DER Kadın Komitesi Flormar İşçilerini Ziyaret Etti

Petrol-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan Flormar işçilerinin fabrika önündeki direnişleri devam ediyor. İşten atılmalarına sessiz kalmayan ve sendikalı bir şekilde işlerine geri dönmek için mücadele eden Flormar işçilerinin direnişi 11 günü geride bıraktı. Direnişin 11. günü olan 25 Mayısta UİD-DER Kadın Komitesi Flormar işçilerine dayanışma ziyaretinde bulundu. Direniş alanında işçi dayanışmasının coşkusu yaşandı.

Ziyaretin başında UİD-DER Kadın Komitesi adına kısa bir açıklama yapıldı, direnişçi işçilere UİD-DER’li işçilerin selamları iletildi. Açıklamada dayanışmanın, birlik içinde hareket etmenin önemine değinildi. UİD-DER’li işçilerin de çok çeşitli işyerlerinde yürüttükleri mücadelelerden, direnişlerden bahsedildi. Kadın işçilerin yer aldığı direnişlerin daha kararlılıkla sürdürüldüğü ifade edildi ve UİD-DER Kadın Komitesinin “Emekçi Kadınlar Mücadeleye” çağrısı hatırlatıldı. Ardından direnişçi işçilerle süreç üzerine sohbetler edildi. Fabrikadaki çalışma koşulları, düşük ücretler, üretim baskısı ve tüm bunların sonucunda işçilerin verdiği sendikalaşma mücadelesi üzerine konuşuldu.

On yıldır Flormar’da çalışan bir kadın işçi duygularını şu şekilde ifade etti: “Ben bu fabrikaya girdiğimde 20 yaşındaydım. Hayatımın en güzel çağlarını bu fabrikaya verdim. Flormar bir dünya markası haline geldi ama bu bizlerin sırtından oldu. Ne zaman ki biz hakkımızı istedik hemen kapının önüne koyulduk. Benim iki çocuğum var ben onların geleceği için de mücadele ediyorum. Ben doğum yaptım, küçücük çocuğumu evde bırakıp geldim bu fabrikaya. Asla vazgeçmeyeceğim. Bu fabrikaya sendika ya girecek ya da girecek.”

Sekiz yıldır Flormar’da çalışan bir kadın işçi ise şöyle dedi: “Maskara bölümünde çalışıyorum. İşimiz ağır. Az sayıda işçiyle çok iş yapmaya çalışıyorlar. Beni gece vardiyasındayken işten çıkardılar. Bizi işten attılar. Ancak içerde arkadaşlarımız üzerinde çok yoğun baskılar var. Onlar da bizi destekliyorlar. Biz sonuna kadar direnmeye devam edeceğiz.”

Genç bir kadın işçi ise “Ben eskiden haberlerde, bir fabrika önünde böyle direniş yapan, eylem yapan işçileri gördüğümde anlamazdım. Şimdi anlıyorum neden yaptıklarını. Bundan sonra nerede işçiler hakkını arasa ben de orada olacağım” diyerek duygularını dile getirdi.

Direnişçi işçilerle yürüttükleri bu onurlu mücadele üzerine sohbetler edildikten sonra işçi sınıfının marşları, ezgileri seslendirildi, omuz omuza halaylar çekildi, sloganlar atıldı. UİD-DER Kadın Komitesi “Yaşasın Sınıf Dayanışması” sloganlarıyla direniş alanından ayrılırken direnişçi işçiler gösterilen dayanışma nedeniyle UİD-DER’li işçilere teşekkür ettiler..

26 Mayıs 2018


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this