UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

UİD-DER’le Newroz Kutlamasına Katıldık

Aydınlı’dan bir Kürt işçi

Kadınıyla, erkeğiyle, çocuklarıyla Kürt ve Türk işçi ve emekçileri yollara düşmüştü 23 Martta İstanbul’un her bir tarafından. Newroz kutlanacaktı ve günler öncesinden hazırlıklar büyük bir heyecanla yapılmıştı. Yer Zeytinburnu Kazlıçeşme alanıydı. Bizler de UİD-DER Tuzla Temsilciliği olarak sabah erkenden yola koyulduk. Yol boyunca otobüste büyük bir coşkuyla marşlarımızı, türkülerimizi söyledik, günün anlamına uygun sloganlar attık. Derneğimizin diğer şubeleriyle toplanma noktamızda, yürüyüş boyunca ve alanda da hep bir ağızdan “Kürtlere Özgürlük, Kurdara Azadi” diye haykırdık. Bizler UİD-DER’li işçi ve emekçiler ilk defa UİD-DER pankartıyla Newroza katılmanın heyecanını yaşıyorduk. Yüreğimiz coşkuyla doluydu. Yıllardır ezilen, inkâr edilen, tepelerine sınır içinde ve ötesinde bombalar yağdırılan Kürt halkının haklı mücadelesine destek olmak için, haksız savaşa son demek için gidiyorduk alana. Bundan dolayı da inkârcı, imhacı Türk burjuvazisine ve bu kapitalist düzene karşı sesimiz daha güçlü ve emin çıkıyordu. “Yaşasın işçilerin birliği, halkların kardeşliği” diyorduk.

Alana vardığımızda akın akın Kürt gençleri, kadınları geliyorlardı. Kürt kadınları yöresel kıyafetleriyle, sarı-kırmızı-yeşil renkleriyle, coşkularıyla dikkatleri üzerlerinde topluyorlardı. Onların varlığını inkâr eden ezen ulus devletine zılgıtlarıyla, sloganlarıyla meydan okuyorlardı adeta; bakın siz renklerimizi, dilimizi, Newrozumuzu yasaklasanız da biz her şeye rağmen sahip çıkacağız kendi kültürümüze, renklerimize, dilimize, çocuklarımıza diyorlardı sanki.

Bugün yaşanan savaşın, her gün gencecik insanların ölmesinin sorumlusu, gelmiş geçmiş bütün milliyetçi-şoven burjuva iktidarların ta kendisidir. Bugün Türk işçi ve emekçileri gerçek düşmanlarını görmeli ve öfkelerini, mücadelelerini kardeş Kürt halkına değil, halkları birbirine düşmanlaştıran bu milliyetçi-şoven burjuva iktidarlara yöneltmelidirler. Daha özgür bir dünyada, barış dolu bir dünyada, daha iyi koşullarda yaşamak istiyorsak mücadele bayrağını yükseltmeliyiz.

Dünyaya Barış İşçi Devrimiyle Gelecek!

24 Mart 2008


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this