UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

UİD-DER Newroz’da Kürtlere Özgürlüğü Haykırdı

Gebze’den bir metal işçisi

23 Mart Pazar günü Kazlıçeşme’de düzenlenen Newroz kutlamasına UİD-DER kortejiyle Gebze’den katılan bir işçiyim. TC tarafından yıllarca Kürtlere karşı yönelik inkâr, aşağılama, kültürlerini yok sayma ve vahşice saldırılarla bugünlere geldik.

Ezilen Kürt halkı TC tarafından yapılan bu baskılara göğüs germek üzere mücadelesini sürdürdü. Biz de UİD-DER’li işçiler olarak, kortejimizle, gür bir sesle atılan sloganlarımızla, ezilen Kürt halkının yanında Newroz kutlamasına katıldık. Kürtlere yapılan saldırılara ve baskılara, biz UİD-DER’li işçiler olarak sessiz kalamazdık. Kortejimizde taşıdığımız “Başka Bir Ulusu Ezen Ulus Özgür Olamaz” pankartıyla, Kürtlere karşı yürütülen savaşta sessiz kaldığı takdirde Türk işçilerin de özgür olamayacağını dile getirdik.

UİD-DER korteji Newroz alanına “Kürtlere Özgürlük - Kurdara Azadi” sloganını atarak girdi. Sermaye devletinin onca engelleme ve yıldırma politikasına karşı alanda kararlı bir duruş ve coşku hâkimdi. Binlerce insan birlikte olmanın büyük sevinci ile esarete karşı özgürlüğü haykırıp, zulme karşı isyan ateşini yaktılar. Halaylar çekildi türküler söylendi. Kadınıyla, çocuğuyla, yaşlısıyla, Kürt işçilerle Türk işçiler omuz omuza halaylara eşlik ediyorlardı. DTP milletvekillerinin konuşmaları Kürtleri coşturdu. DTP Milletvekili Emine Ayna konuşmasında Kürt halkının baskı ve katliamlara öfkesini ve taleplerini dile getirdi.

Biz işçiler kapitalist sömürüye ve haksız savaşlara karşı mücadele bayrağını daha yukarılara yükseltmeliyiz. Kürt halkı özgür olana kadar UİD-DER’li sınıf bilinçli işçiler “Kürtlere Özgürlük-Kurdara Azadi” diyecek.

24 Mart 2008


...önceki
Newroz Piroz Be
Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this