UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

UİD-DER, Uluslararası Dayanışma Mesajlarını Birleşik Metal-İş’e Ulaştırdı

Japonya Demiryolu İşçileri Sendikası Doro-Chiba ve İngiltere’den Workers Liberty (AWL) Sanayi Komitesi’nin mücadele örgütümüz UİD-DER aracılığıyla Birleşik Metal-İş Sendikası ve metal işçilerine gönderdiği dayanışma mesajları, Birleşik Metal-İş Genel Merkezi’ne ulaştırıldı. Doro-Çiba ve AWL Sanayi Komitesi, mesajlarında hükümetin grev yasağına duydukları tepkiyi ve Türkiyeli metal işçilerinin yanında olduklarını dile getirdiler. Hem UİD-DER’li işçilerin hem de metal işçilerinin mücadelesini selamladılar.

Mesajlar, Birleşik Metal-İş Sendikası Örgütlenme Genel Sekreteri Özkan Atar’a teslim edildi. Ziyarette metal işçilerinin grevinin yasaklanmasının, hükümetin otoriter ve baskıcı uygulamalarından biri olduğu ve buna karşı durulması gerektiği ifade edildi. UİD-DER’in çeşitli emekçi semtlerinde ve sanayi bölgelerinde gerçekleştirdiği grev yasağını protesto eylemleri anlatıldı. UİD-DER’in yasaklara, baskılara, hak gasplarına, anti-demokratik uygulamalara karşı sınıf dayanışmasını güçlendirmeye çalıştığı ifade edildi. Dünyanın farklı köşelerinde yer alan çeşitli işçi örgütlerinin, UİD-DER aracılığıyla Türkiye’de işçi sınıfına yönelik saldırılardan ve sınıfın verdiği mücadelelerden haberdar olduğu belirtildi. Metal sektöründeki grev yasağına ilişkin farklı dillerde hazırlanan ve işçi örgütlerine iletilen videoların bilgisi verildi. İngiltere ve Japonya’daki mücadele örgütlerinin Birleşik Metal-İş üyesi işçilerin yürüttüğü mücadeleyi yakından takip ettikleri vurgulandı.

Örgütlenme Sekreteri Özkan Atar, grevin yasaklanma sürecine karşı mücadelelerinin devam ettiğini, Danıştay’ın hükümete verdiği 10 günlük sürenin 23 Şubat itibariyle dolduğunu, çıkacak karara göre tutum alacaklarını ifade etti. MESS dayatmalarına karşı verdikleri mücadelede şimdiden önemli kazanımlar elde ettiklerini, 3 yıllık sözleşmeyi asla kabul etmeyeceklerini anlattı. Atar, MESS’e bağlı birçok işyerinin MESS’ten istifa ederek ayrı toplu sözleşme imzaladığını, bu gelişmeden korkan patronların yardımına AKP hükümetinin koştuğunu hatırlattı. Danıştay’ın vereceği karar ne olursa olsun mücadeleye devam edeceklerinin altını çizen Özkan Atar, Japon ve İngiliz sınıf kardeşlerimizin mesajlarını kendilerine ileten UİD-DER heyetine teşekkür etti.

26 Şubat 2015


  Uluslararası İşçi Dayanışması

Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this