UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

UİD-DER’den Akkim İşçilerine Dayanışma Ziyareti

Esenyurt’tan UİD-DER’li İşçiler

Sendikalaştıkları için işten atılan işçilerin sayısı her geçen gün artıyor. İşçilerin demokratik hakkı olan sendikal örgütlülüğün önüne engeller koyuluyor. Hadımköy’de bulunan Akkim Yapı Kimyasalları Fabrikasında Petrol-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan işçi sayısı 26’ya çıkmış durumda. UİD-DER’li işçiler, işten atıldıkları günden bu yana fabrika önünde direnişlerini sürdüren Akkim işçilerini ziyaret ettiler.

Dayanışma ziyareti sırasında Petrol-İş Sendikası Trakya Şube Başkanı Ercan Yavuz ve Akkim işçileri, UİD-DER’li işçilere sendikalaşma sürecinin nasıl geliştiğini ve işverenin sendika düşmanı tutumunu anlattılar. İşçilerin direnişini kırmak ve sendikal çoğunluğu bozmak için içeride çalışan işçilere baskı yapıldığını, istifa etmeleri karşılığında para teklif edildiğini hatta başka fabrikada çalışan işçilerin Akkim’de çalışıyormuş gibi gösterildiğini ifade ettiler.

Direnişçi işçiler ve UİD-DER’li işçiler örgütlü olmanın önemine dair sohbet ettiler. İstanbul Avrupa Yakasında çok sayıda fabrika olmasına karşın sendikalı fabrika sayısının çok az olduğunu, bu nedenle Akkim’de sağlanacak bir sendikal kazanımın, diğer fabrikalara ve işçilere de örnek olacağını vurguladılar. 12 Eylül öncesinde işçilerin örgütlü gücünün patronlara korku saldığını, işçilerin şimdi her zamankinden daha çok örgütlenmeye ihtiyacı olduğunu belirttiler. Direnişçi işçiler, iş güvencelerinin olmadığını, iş güvenliği önlemleri alınmadığı için iş kazası ve meslek hastalığı riskinin çok fazla olduğunu anlattılar. “Kendileri onlarca örgüte üye olan patronlar, sıra işçilerin örgütlenmesine gelince saldırıya geçiyor, işçileri dil, din, mezhep temelinde bölmeye, direnişlerini karalamaya çalışıyor” diyen işçiler, sendikalı bir şekilde işe dönene kadar mücadele edeceklerini belirttiler. Yasal olarak sendikanın yetki aldığını aktaran işçiler, işe döneceklerine inandıklarını söylediler.

İçeride çalışan arkadaşlarının kendilerine destek olmak için mesaiye kalmadığını ifade den işçiler, paydos saatinde içerideki arkadaşlarına “Akkim’e Sendika Girecek”, “Kurtuluş Yok Tek Başına Ya Hep Beraber Ya Hiç Birimiz”, “Siz Orada Biz Burada Omuz Omuza”, “Dünya Yerinden Oynar İşçiler Birlik Olsa!” sloganlarıyla seslendiler.

12 Ağustos 2017


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this