UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

UİD-DER’den Kimberly Clark Grevcilerine Ziyaret

UİD-DER, DİSK/Tümka-İş Sendikası’nda örgütlü olan ve toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine 25 Haziranda greve çıkan Kimberly Clark işçilerini 28 Haziranda ziyaret etti ve sınıf dayanışmasını yükseltti. Kimberly işçileri ücretlerinin iyileştirilmesi, kıdem ve ihbar tazminatı sürelerinin uzatılması talepleriyle grevdeler.

“İşçiler Boyun Eğmiyor Mücadele Ediyor, Yaşasın Sınıf Dayanışması!” pankartıyla gerçekleştirdiğimiz ziyaret, grev alanına yaptığımız yürüyüşle başladı. Grevci işçileri, “Kimberly İşçisi Yalnız Değildir!”, “Yaşasın Sınıf Dayanışması”, “Kurtuluş Yok Tek Başına Ya Hep Beraber Ya Hiç Birimiz!” sloganlarıyla selamladık. Sloganlarımıza aynı şekilde karşılık vererek bizi ağırlayan işçilere hitaben dernek temsilcimiz kısa bir konuşma gerçekleştirdi. Konuşmalardan sonra grevci işçilerle sohbet halkaları oluşturuldu ve işçiler yaşadıkları süreci anlattılar. 1999’da yaşanan mücadelenin ardından sendikalaşan fabrikada, o dönemki mücadeleyi yaşayan işçiler deneyimlerini paylaştılar. Fabrikada 3 yıldır işçilerin ücretlerine zam yapılmıyor. Greve çıkılmasından önceki günlerde çalışma temposu yükselmiş, 3 vardiya sisteminin uygulandığı fabrikada çalışma süreleri 12 saate kadar çıkarılmış. İşçiler verdikleri emeğin karşılığında kendilerine yalnızca düşük ücretler ve uzun iş saatleri düştüğünü ifade ediyorlar.

Grev ve direniş deneyimleri yaşamış olan UİD-DER’li işçiler ise yaşadıkları deneyimleri paylaştılar. İşçiler arasındaki sağlam birliğin ve bilinçli hareket etmenin mücadelenin başarıya ulaşmasında önemli bir rolü olduğu ifade edildi. DİSK tarihinde çok önemli bir yeri olan 15-16 Haziran 1970 Büyük İşçi Direnişini anmak için Kartal Meydanı’nda gerçekleştirdiğimiz etkinlikten söz ettik.

Grevci işçiler arasında daha önceki çalıştıkları yerlerde grev-direniş deneyimi yaşamış olanlar da vardı. İşçilerden biri Malazlar kibrit fabrikasının kapatılma sürecinde 10,5 ay boyunca direnişte kaldığını anlattı. Bu nedenle ailesinin grev ve direnişe “alışık” olduğunu ifade etti. Tuzla Deri Sanayi’de faaliyet gösteren Konveyor fabrikasında sendikalaşma mücadelesi yaşamış olan bir başka işçi de o dönem gerçekleştirdikleri mücadelenin ardından bir grup arkadaşıyla birlikte işten çıkarılmış.

Pendik’te “İş Kazaları Kader Değildir, İşçi Ölümlerini Durduralım!” kampanyası kapsamında açtığımız stanttan bizi tanıdığını söyleyen birkaç işçi, faaliyetlerimizi ilgiyle takip ettiklerini ifade ettiler.  Ziyaretimiz sırasında Tümka-İş Genel Sekreteri İlhan Özel de işçilerle birlikteydi. Kendisi de 19 yıl boyunca Kimberly Clark fabrikasında çalışmış ve örgütlenme sürecinde yer almış bir işçi olan İlhan Özel, greve çıkmalarından bu yana fabrika yönetiminden herhangi bir girişimin olmadığını belirtti. Grevin başarıyla sonuçlanması için mücadele edeceklerini de ekledi.

İşçilerin büyük bir bölümü Kavakpınar civarında ikamet ediyor. Fabrikaya yakın yerlerde ikamet eden işçi aileleri ise grevci işçiler için çay ve yemek hazırlayarak destek veriyorlar. UİD-DER’in mücadele eden işçilerin yanında olduğu, grevin kazanması için dayanışmanın yükseltilmesi gerektiği ve dayanışma ziyaretlerine devam edileceği belirtildikten sonra grev ziyareti sona erdi.

29 Haziran 2014


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this