UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

UİD-DER’le 1 Mayıs Coşkusu

Adana’dan UİD-DER’li bir öğrenci

İşçi sınıfının sindirilmeye, yıldırılmaya çalışıldığı bu günlerde, bu sindirme ve yıldırmaya, savaşlara, ölümlere dur diyecek işçilerin mücadele ve dayanışma gününde ben de alanlardaydım.

UİD-DER ile 2 yıldır 1 Mayıs’a katılıyorum.

İlk işçi kenti Gebze’de kutlamıştım. Alanlar, kortejimizle kıpkızıl olmuş, hep bir ağızdan sloganlarla yürüyüşe geçmiştik. Kortej disiplinli ve düzenliydi. İşçilerin gözleri gülüyor: coşkuları, söyledikleri türküler ve haykırdıkları taleplerden belli oluyordu. Bu beni çok etkilemişti. Bu günün önemini ve işçi sınıfının gücünü artık çok daha iyi anlıyordum.

1 Mayıs’ın anlamını unutturmaya çalışanlara inat; sınıfının bilinciyle, meydanları kızıla boyayan işçilerle böylesi bir günde buluşmak, bu sene de heyecan vericiydi.

İlk kez Mersin’de kutlayacağım 1 Mayıs için Mersin’e geldim. Derneğe gittiğimde farklı sektörlerden işçiler ve öğrenciler vardı. Birbirleriyle konuşanlar, birbirlerine bu günün önemini anlatanlar…

Alana gitmeden önce dernekte bir etkinlik yaptık. Katılım ve ilgi oldukça iyiydi. Pürdikkat etkinliği izliyor, marşlara, şiirlere, hep bir ağızdan eşlik ediyorduk. Etkinlik her zaman olduğu gibi coşkuluydu.

Dernekten alana gitmek için kortejimizi kurduk. Yine disiplinli ve örgütlü bir şekilde yürümeye başladık. Bayraklarımızı “Dünya’nın Bütün İşçileri Birleşin”, “Kurtuluş Yok Tek Başına, Ya Hep Beraber, Ya Hiç Birimiz” sloganları ile daha da yükselttik. Etrafta bize ilgi ile bakan insanlar, fotoğrafımızı çekenler vardı. Yanımızdan geçen diğer kortejler bizi alkışlıyor, bizim disiplinimize ve coşkumuza hayranlıkla bakıyorlardı.

Coşkulu ve güçlü sloganlarla alana girdik. Daha sonra Mustafa Özarslan’ın söylediği türkülerle halaylarımızı çektik, türkülere eşlik ettik. Dönüş vakti geldiğinde, alandan örgütlü bir şekilde sloganlar atarak derneğimize döndük.

İşçi sınıfının dayanışma ve mücadele gününde sömürüye, zulme, savaşa karşı verilen mücadelenin önemi daha da pekişti. İşçiler örgütlü ise güçlüdürler. Şimdi örgütlülüğü büyütme zamanı!

Yaşasın İşçilerin Uluslararası Mücadele Birliği!

10 Mayıs 2016


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this