UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

UİD-DER’le Umut Dolu, Coşkulu ve Disiplinli 1 Mayıs

İşçilerin mücadele örgütü UİD-DER, bu yıl da 1 Mayıs alanlarında yerini aldı. 1 Mayıs geleneğine sahip çıkan UİD-DER, ayrıca Gebze’deki mitinge katıldı, işçi sınıfının taleplerini yükseltti. Pek çok fabrikadan işçilerin, göçmen işçilerin, kadınların ve gençlerin ağırlıkta olduğu UİD-DER kortejinde; işçilerin ekonomik ve demokratik haklarına saldırıları protesto eden pankartlar ve dövizler taşındı. UİD-DER’li işçiler, hep bir ağızdan gür bir şekilde haykırdıkları sloganlarla ve disiplinleriyle bir kez daha Gebzeli emekçilerin dikkatlerini üzerine çektiler.

UİD-DER kortejinin en önünde “OHAL Düzenine, Tek Adam Rejimine, Savaş Kışkırtıcılığına Karşı ÖRGÜTLÜ MÜCADELEYE!” ve “Kıdem Tazminatının Gaspına, Grevlerin Yasaklanmasına HAYIR!” pankartları taşındı. Disipliniyle bir işçi kortejinin nasıl olması gerektiğini bir kez daha gösteren UİD-DER’in saflarında kadın-erkek, genç-yaşlı pek çok sektörden işçiler ve öğrenciler, işçi çocukları sıkılı yumruklarıyla taleplerini güçlü bir şekilde haykırdılar.

UİD-DER kortejinin en önünde “Emekçi Kadınlar Mücadeleye! Kadına Şiddete Hayır, Doğum İzni Uzatılsın, Gece Vardiyası Yasaklansın, Her İşyerine Kreş” diyen UİD-DER Kadın Komitesi yer aldı. Kortejin ön saflarında taleplerini haykıran kadın işçiler, mücadelede de ön saflarda olacaklarını haykırdılar. Emekçi kadınlara, kadınların çifte ezilmişliğine karşı mücadeleyi yükseltme çağrısında bulundular. Kadına şiddeti meşrulaştıranlara bir kez daha HAYIR dediler.

Kortejde UİD-DER’in adına yakışır bir biçimde göçmen ve mülteci işçiler de yerlerini aldılar. “Bütün Ülkelerin İşçileri Birleşin!” sloganının yankılandığı UİD-DER kortejinde, İranlı ve Suriyeli işçiler taleplerini haykırdılar. “Mülteci Emekçiler Kardeşimizdir”, “Yaşasın Enternasyonal Dayanışma”, “Yaşasın Halkların Kardeşliği” dövizleri taşındı.

Çeşitli işçi mahallelerinde sabahın ilk saatlerinde biraraya gelen UİD-DER’li işçiler, marşlarla sloganlarla toplanma alanı olan Trafo Meydanı’na geldiler. UİD-DER burada kendi programını hayata geçirdi. İşçi sınıfının ekonomik, sosyal ve siyasal talepleri dile getirildi; kapitalist sömürü düzenine karşı mücadele çağrısı yapıldı. Böylece UİD-DER’li işçiler marşlarla, türkülerle, halaylarla 1 Mayıs mitingine coşkulu bir şekilde başladılar.

Programın ardından UİD-DER korteji, “Yaşasın 1 Mayıs, Yaşasın Örgütlü Mücadelemiz”, “UİD-DER Yürüyor, Mücadele Büyüyor!” sloganlarıyla yürüyüşe geçti. İşçi sınıfının haklarına dönük saldırılar ve kapitalist sömürüye karşı mücadele çağrısı sloganlara da yansıdı: UİD-DER’li işçiler sık sık “Kıdem Tazminatının Elimizden Alınmasına, Taşeronlaştırmaya, Esnek Çalıştırmaya, İşten Atmalara İzin Vermeyeceğiz, Yaşasın Örgütlü Mücadelemiz!”; “Kriz, Savaş, İşsizlik, Çözüm İşçi İktidarında!”, “Şiddet, Tecavüz, Taciz, Kahrolsun Kapitalist Sisteminiz!”, “İşçiler Ölüyor, Sermaye Büyüyor, Kahrolsun Sermaye Egemenliği!”, “OHAL Düzenine, Tek Adam Rejimine, Savaş Çığırtkanlığına HAYIR! Yaşasın Örgütlü Mücadelemiz!”, “Emperyalist Savaşa Hayır”, Ortadoğu’ya Barış İşçilerle Gelecek” sloganlarını yükselttiler.

Toplanma alanında ve meydandan ayrılırken, işçi sınıfının sömürüsüz dünya özlemini ve mücadelesini ifade eden “Yaşasın Devrim ve Sosyalizm” sloganı Gebzeli emekçilerin takdirini kazandı. UİD-DER korteji, mitingin sonuna dek şarkı ve türkülerle, çekilen halaylarla coşkuyu yükseltti ve alana nasıl örgütlü girdiyse, aynı şekilde örgütlü ayrıldı.

İşçi sınıfı açısından tarihsel bir öneme sahip olan ve tüm dünyada milyonlarca işçinin tek yürek olarak alanlarda taleplerini haykırdığı, mücadelelerine sahip çıktıklarını gösterdikleri bir gündür 1 Mayıs. Bugün gerek patronlar sınıfı ve onların çıkarları için saldırı paketlerini arka arkaya sıralayan hükümet, gerekse de onlarla işbirliği içerisinde olan işbirlikçi sendikacılar 1 Mayıs’ın içini boşaltmaya ve kutlanamaz bir hale getirmeye çalışıyorlar. Sendikalar genel olarak birleşik, güçlü, kitlesel, işçilerin acil ve yakıcı taleplerinin öne çıktığı bir 1 Mayıs kutlamak üzere yeterli çabayı göstermediler; Türk-İş ve Hak-İş ise tümüyle hükümetin tasfiyeci politikalarına endekslenen bir şekilde Ankara/Tandoğan ve Erzurum’da merkezi 1 Mayıs kutlama kararı aldılar. Ancak tüm bu olumsuzluklara, antidemokratik uygulamalara, baskıya, OHAL koşullarına rağmen işçiler 1 Mayıs alanlarında yerlerini aldılar, UİD-DER’li işçiler, 1 Mayıs’a, işçi sınıfının mücadele geleneğine ve mücadeleye sahip çıkmakta kararlı ve inatçı olduklarını gösterdiler.

1 Mayıs 2017


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this