UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

UİD-DER’li İşçiler: “Çarkı Bozuk Bu Düzene Hayır!”

2018 1 Mayıs’ına işyerlerinde ve işçi mahallelerinde “Çarkı Bozuk Bu Düzene Hayır” sloganıyla hazırlanan işçilerin mücadele örgütü UİD-DER, kitlesel ve coşkulu bir kortejle İstanbul Maltepe mitinginde yerini aldı. Dünya işçilerinin aynı duygu ve heyecanla alanlara çıktığı 1 Mayıs’ta, UİD-DER’li işçiler de sömürüye, savaşlara, anti-demokratik uygulamalara, baskı ve zulme, OHAL’e, tek adam rejimine karşı seslerini yükselttiler ve alanlarda “Çarkı Bozuk Bu Düzene Hayır!” diye haykırdılar.

UİD-DER, toplanma alanında coşkulu 1 Mayıs programını yaptı. Örgütlü, kararlı ve sınıf bilinçli işçilerin coşkusu tüm işçi kortejlerinden alkış aldı. Toplanma alanına gelen UİD-DER’li işçiler ve diğer kortejlerden işçiler şu sözlerle selamlandılar: “Fabrikalardan, işyerlerinden, direniş alanlarından, mahallelerden, okullardan gelerek bu alanı dolduran tüm kardeşlerimize selam olsun! İşçi sınıfının uluslararası birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs, Türkiye ve bütün dünya işçi sınıfına kutlu olsun.” Bu sözlerin ardından UİD-DER’in toplanma noktasındaki coşkulu programı başladı. Programın başında 1 Mayıslarda ve işçi sınıfının sömürüsüz bir dünya için yürüttüğü kavgada kaybettiğimiz tüm sınıf kardeşlerimiz anıldı. “Onların mücadelesi bizim mücadelemizdir. Sömürü ortadan kalkana, yeryüzü işçilerin ve dünya halklarının cenneti oluncaya dek bu mücadelemiz asla ama asla durmayacak!” dendi.

Programda şu sözlere yer verildi: “Kardeşler, çarkı bozuk bu düzene HAYIR diyoruz! İnsanın insana kul ve köle olmasına HAYIR diyoruz! Düşük ücretlere HAYIR diyoruz! Uzun iş saatlerine HAYIR diyoruz! İşsizliğe, açlık ve yoksulluğa HAYIR diyoruz! İş cinayetlerinde ölmeye ve sakat kalmaya HAYIR diyoruz! Haksız savaşlara HAYIR diyoruz! Kadına şiddete, tacize ve tecavüze HAYIR diyoruz! Demokratik hakları ortadan kaldıran OHAL düzenine HAYIR diyoruz! Grevleri yasaklayan tek adam rejimine HAYIR diyoruz! Siyasal yasaklara, sendikal baskılara, demokratik hakların ortadan kaldırılmasına HAYIR diyoruz!”

Konuşmalar sırasında UİD-DER’li işçiler sık sık “Kapitalist Sistemi Yıkacağız, Sınıfsız Bir Dünya Kuracağız”, “OHAL Düzenine, Siyasal ve Sendikal Baskılara, Basın Yasaklarına, Halkların Düşmanlaştırılmasına Hayır! Yaşasın Örgütlü Mücadelemiz”, “Yaşasın Sınıf Dayanışması”, “Emperyalist Savaşa Hayır”, “Yaşasın İşçilerin Birliği, Halkların Kardeşliği”, “Kadına Yönelik Şiddete, Çifte Ezilmişliğe, Cinsiyet Ayrımcılığına Hayır! Emekçi Kadınlar Mücadeleye”, “Yaşasın 1 Mayıs, Yaşasın Örgütlü Mücadelemiz”, “UİD-DER Yürüyor, Mücadele Büyüyor!” sloganlarını attılar. Omuz omuza halaylar çektiler, mücadele türküleri ve marşlar söylediler. UİD-DER’in ses aracından 1 Mayıs’a katılan sendikalar, işçi kortejleri, çeşitli parti ve dernekler de selamlandı. 1 Mayıs’ın ruhuna uygun konuşmalarla sınıf dayanışması yükseltildi. UİD-DER ses aracından yapılan selamlama ve konuşmalar diğer kortejlerdeki işçi ve emekçiler tarafından ilgiyle dinlendi, alkışlandı, şarkılara ve sloganlara katılım sağlandı.

Toplanma noktasındaki programın ardından UİD-DER korteji alana doğru yürüyüşe geçti. En önde yer alan UİD-DER pankartının arkasında “Çarkı Bozuk Bu Düzene Hayır! Sömürüye, Yoksulluğa, Baskılara, Haksız Savaşlara Son” pankartı taşındı. Kortejin en önünde UİD-DER Kadın Komitesinin temsili korteji, taleplerini yansıtan pankart ve dövizleriyle yürüdü. Ardından enternasyonal dayanışmaya vurgu yapan pankart ve dövizleri ile İranlı ve Suriyeli göçmen işçiler yer aldı. Kadınların ve gençlerin yoğun olduğu kortejin en arkasında “Bütün Ülkelerin İşçileri Birleşin” pankartı taşındı. Yürüyüş sırasındaki disiplin, coşku, hep bir ağızdan atılan sloganlar, çevredeki işçi ve emekçilerin takdirini kazandı. UİD-DER korteji bir işçi kortejinin nasıl olması gerektiğini bir kez daha gösterdi. Yürüyüş boyunca yapılan konuşmalarla işçiler, emekçi kadınlar, öğrenciler güçlü ve gür bir şekilde baskılara, yasaklara, emperyalist savaşlara, sermaye düzenine karşı sloganlarını ve öfkelerini haykırırken, sınıfsız, sömürüsüz, savaşsız ve özgür bir dünya istediklerini de coşkuyla haykırdılar.

Miting alanında çekilen halayların ve sloganların ardından UİD-DER korteji disiplinini hiç bozmadan miting alanından ayrıldı. Geri dönüş yolunda sloganlar atıldı, marşlar söylendi, 1 Mayıs coşkusu devam ettirildi. UİD-DER’li işçiler ve gençler, 1 Mayıs’a, işçi sınıfının mücadele geleneğine sahip çıktıkları için gurur duyduklarını ve mücadelede kararlı olduklarını ifade ettiler. Baskılara, dayatmalara boyun eğmeyeceklerini, işçi sınıfının birliğini, dayanışmasını ve örgütlü mücadelesini yükselteceklerini dile getirdiler.

1 Mayıs 2018


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this