UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

UİD-DER’liler Pendik’te Haykırdı: Taşeron Çalışma Yasaklansın!

UİD-DER’li işçiler arttırılan iş saatlerine, düşürülen ücretlere ve yaygınlaştırılan taşeron çalışmaya dikkat çekmek için Pendik’te stant açtı. Hafta sonu Pendik’te çarşıyı dolduran işçi ve emekçilere seslenen UİD-DER’liler, günden güne haklarımızın gasp edildiğine, taşeron çalışmanın yaygınlaştırılmasının işçi katliamlarına yol açtığına dikkat çekti. Soma’dan Ermenek’e, madenlerde, inşaatlarda, yollarda, fabrikalarda meydana gelen iş kazalarında hayatını kaybeden işçi sayısının her geçen ay daha da arttığı ifade edildi. AKP’nin artan iş kazalarındaki rolüne işaret edildi. İşçi Dayanışması’nın 79’uncu sayısı tanıtıldı ve işçilere ulaştırıldı.

Tersane, inşaat, deri, tekstil, belediye, eğitim işkollarında çalışan birçok işçi standımızı ziyaret ederek duygularını bizimle paylaştı. Sendikalaşma mücadelesi yürüten ve bunun sonucunda işten çıkarıldığını anlatan tekstil işçileri asgari ücretle, fazla mesailere kalarak çalışmak zorunda kaldıklarını, daha örgütlü olsalardı mücadelenin daha farklı sonuçlanacağını anlattılar.

Mücadele deneyimleri yaşamış, biri eski DİSK/Maden-İş üyesi, emekli işçiler de kendi dönemlerinde işçilerin daha örgütlü olduklarını, haklarını gasp etmeye çalışan patronlara ve dönemin hükümetlerine karşı grevlerle, direnişlerle cevap verdiklerini heyecanla anlattılar.

Önce kulak kabartarak bir süre kenardan UİD-DER’lilerin çalışmasını izleyen kimi işçiler de, bir süre sonra standa yanaşarak derneğimizi tanımak istedi. Mücadele örgütümüzü ve çalışmalarımızı anlattığımız işçiler bizlere destek sunmak istediklerini söylediler.

Pendik çevresindeki organize sanayi bölgelerinde, fabrikalarda, inşaatlarda çalışan binlerce işçi, hafta sonunu geçirmek için Pendik çarşısına akıyor. Gerçekte hepsi aynı sorunlarla boğuşarak yaşam kavgası veren işçiler, yaptığımız faaliyetin kendilerini etkilediğini ifade ettiler.

10 Kasım 2014


...önceki
Barış
Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this