UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

UİD-DER’le futbol başka

Bostancı’dan UİD-DER üyesi bir kadın işçi

UİD-DER futbol ligi, geçtiğimiz ay gerçekleştirilen ödül töreniyle sona erdi. 8 hafta boyunca 9 takım yer aldı ligimizde. “Kızıl Fırtına”, “Esenkent”, “Kızıl Gençlik”, “Maltepe İşçi Spor”, “Ateşi Çalanlar”, “Enternasyonal”, “Serfirazkın”, “Spartakistler” ve “No Pasaran”.

8 hafta boyunca yapılan maçlarda tatlı bir rekabet eşliğinde dostluk ve dayanışmayı örmeye, yani derneğimizin adına layık olmaya çalıştık. Genel olarak da amacımıza ulaştık diye düşünüyorum. Futbol turnuvası vesilesiyle pek çok genç arkadaşımız derneğimizle tanışma ve gerçek dostluğu yaşama şansını yakalamış oldu. Böylece kitleleri uyutma aracı olarak kullanılan futbolun da sınıf mücadelesine pekâlâ katkıda bulunabileceğini bizzat hayata geçirerek görmüş olduk. Üstelik pasif birer izleyici olarak değil, aktif katılımcılar olarak.

Maçlar sırasında taraftarlık yapmayı da ihmal etmedik tabii. Ama bizim taraftarlığımız sınıf dayanışmasına yakışır bir taraftarlıktı. Her iki takımın da tek taraftarı vardı çünkü. “Maç bahane, dostluk şahane!”, “Kim kazanırsa kazansın dostluk kazansın”, “Goller kaleye ve patronlara!”, “Bu dostluk bu sahada bitmez!” tezahüratları, oynayan her iki takıma da dostluk çağrısıydı.

Futbol kimi istisnalar olsa da genelde erkek oyunu olarak bilinir. Ama biz UİD-DER’li kadın işçiler olarak kendi takımlarımızı kurmayı ihmal etmedik. Sınıf mücadelesi kadın ve erkek işçilerin omuz omuza verdiği bir mücadeleyse burada da biz varız dedik ve turnuvanın son iki haftası sahadaki yerimizi aldık!

8 haftanın sonunda ödül törenine geldi sıra. Etkinliğimiz önce futbol organizasyonu adına yapılan bir konuşmayla başladı. Konuşmada yine dostluk ve paylaşımın önemine değinildi. UİD-DER’in kuruluş amacı ve faaliyetleri de anlatıldı. Ardından futbol maçlarından derlenen ve röportajların da olduğu bir sinevizyon gösterimi izledik. Mütevazı ama bizim için oldukça anlamlı ödüllerin dağıtılmasının ardından hem takım kaptanları birer kısa konuşma yaptılar hem de her zamanki gibi kurulan sınıf kürsümüzde genç işçi kardeşlerimiz duygularını bizimle paylaştılar. O gün etkinliğe katılan herkesin gözlerinde gerçek dostluğu ve sınıf kardeşliğini yakalamış olmanın verdiği mutluluğu gördüm. Konuşan hemen herkesin çağrısı, işçi sınıfının birliğini, mücadelesini ve dayanışmasını örmeye çalışan UİD-DER’in çatısı altında toplanmak yönündeydi.

Mücadeleyi ve dayanışmayı sevdirdiğin için teşekkürler UİD-DER!

5 Mayıs 2007


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this