UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Uluslararası Dayanışmanın Önemi

Aydınlı’dan bir grup metal işçisi

Merhaba arkadaşlar, bizler Aydınlı’dan deri ve metal işçileriyiz. Dernekte her hafta bir araya gelip “İşçi Dayanışması” bültenindeki yazıları okuyup sohbet ediyoruz. Geçtiğimiz hafta uluslararası işçi dayanışmasının önemi üzerine sohbet ettik.

Japonya’da sendikaların başlatmış olduğu “TÜM Nükleer Santraller ŞİMDİ Kapatılsın!” kampanyasını UİD-DER olarak Türkiye’de bizler yürüttük. Topladığımız imzalar Japon işçi kardeşlerimizin eline ulaşmış bulunuyor. Nükleer santraller dünyada tüm insanlığı tehdit ediyor, bu yüzden bu sorunu kendi sorunumuz olarak gördük. Japon işçi kardeşlerimizle dayanışma içerisine girerek bu imza kampanyasını Türkiye’de yürüttük.

Patronlar bizlere milliyetçilik duyguları aşılayıp, bölmeye çalışıyorlar. Ama kendilerinin dini, dili, ırkı ve memleketleri yok. Onlar bizim ürettiklerimizi dünyanın birçok ülkesine satıyorlar. Bizlere yabancı ülkelerde yaşayan işçi kardeşlerimizi düşman gibi gösterirlerken, kendileri bir araya gelip, bizleri nasıl sömüreceklerini planlıyorlar. Bizler dünyanın neresinde olursak olalım aynı sömürüye maruz kalıyoruz. Koşullarımız hemen hemen aynı. Bu yüzden de dünyadaki tüm işçilerin birbirleri ile dayanışması gerektiğini düşünüyoruz. Son dönemde yaşanan “Wall Street’i İşgal Et” eylemleri bizlere örnek teşkil ediyor. Aynı zamanda dünyanın birçok ülkesinde işçiler sokağa dökülüp “İşgal Et” sloganlarını haykırıyorlar. İşçiler uluslararası düzeyde birbirleriyle dayanışma içerisine giriyorlar.

Uluslararası dayanışma biz işçiler için çok önemli. Geçtiğimiz yıl yaşanan UPS direnişinde dünyanın birçok ülkesinde aynı anda basın açıklamaları ve eylemler yapılmıştı. Bu eylemler UPS patronunu çok korkutmuştu. UPS işçilerinin kazanmasında bu dayanışmanın büyük bir önemi var. Her nerede olursak olalım bir araya gelmeli ve bu sömürü düzenine karşı örgütlenmeliyiz. Bu nedenle de tüm işçi kardeşlerimizi derneğimizde yürütmüş olduğumuz faaliyetlere katılmaya çağırıyoruz. Birlikte öğrenip, birlikte patronlar sınıfına karşı mücadele edelim.

Yaşasın İşçilerin Uluslararası Mücadele Birliği!

10 Kasım 2011


  Nükleer Santraller Kapatılsın!

Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this