UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Uluslararası İşçi Sendikaları Tutuklu İşçilerin Bırakılmasını İstedi

Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ITUC) ve Avrupa Sendikalar Konfederasyonu (ETUC) tutuklanan üçüncü havaalanı işçilerinin serbest bırakılmasını istedi. Uluslararası işçi sendikaları çalışma koşullarını iyileştirmek için mücadele eden ve sırf bu nedenle tutuklanan 35 inşaat işçisi ve sendikacıyla dayanışma içinde olduklarını vurguladı.

ITUC Genel Sekreteri Sharan Burrow, Cumhurbaşkanı ve Çalışma Bakanı’na 163 ülkeden 207 milyon işçiyi temsilen gönderdiği mektubunda tutukluların derhal serbest bırakılması çağrısı yaptı. 35 işçi ve sendikacının yanı sıra bu süreçte yüzlerce işçinin işten atıldığını belirten Burrow, mektubunda artan iş cinayetlerine ve kötü çalışma koşullarına da değindi. Burrow: “Ölümlü kazaların sayısı utanç vericidir. Sağlık ve güvenlik standartlarının yetersizliğinde hükümetinizin sorumluluğu vardır. Şantiyedeki çalışma koşulları ve çalışma ilişkileri kabul edilemez durumdadır ve çağdaş kölelik düzeyindedir. Protestolara yönelik baskılar ve sendikacıların tutuklanması temel hak ve özgürlüklerin ciddi şekilde ihlal edildiğini göstermektedir. Buna ek olarak proje çalışma süresi, mesleki sağlık ve güvenlik konulu çok sayıda uluslararası standardı ihlal etmektedir.”

Tutuklu işçilerin serbest bırakılması ve haklarında açılmış davaların düşürülmesi, işten atılan işçilerin geri alınması çağrısında bulunan Burrow, şantiyede devam eden ve işçilere esir gibi hissettiren jandarma gözetimine de son verilmesini istedi.

ETUC Genel Sekreteri Luca Visentini ise bir açıklama yayınlayarak inşaat işçilerinin koşullarını iyileştirmeye çalışan sendikaların yanında olduklarını vurguladı. Yaşanan sorunların polis aracılığıyla çözülemeyeceğini söyleyen Visentini, işçi sendikalarının bu sorunların çözümü için muhatap alınması gerektiğini belirtti. İşçilerin şikâyetleri ve endişelerinin dikkatle ele alınmasını söyleyen Visentini, tutuklu bütün işçilerin ve sendikacıların serbest bırakılması çağrısını yaptı.

17 Ekim 2018


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this