UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Umutları Tüketen Silikozis

Ankara’dan İSG uzmanı bir işçi

Silikozis... Sinsi sinsi bedenlere işleyen, insanları yavaş yavaş ölüme hazırlayan, umutları tüketen, çaresizliği büyüten, yoksul işçilerin can düşmanı silikozis. Geri dönüşü mümkün olmayan silikosiz hastalığı her yıl yüzlerce işçinin yakasına yapışıyor ve çok sayıda can alıyor.

Peki nedir silikozis? Silikozis, silika tozlarının solunum yoluyla girdiği akciğerlerde birikmesi ve akciğerleri yavaş yavaş oksijensiz bırakarak yok etmesidir. Solunan miktara göre seyri değişen hastalığın tedavisi ise mümkün değildir.

Bingöl’ün Karlıova ilçesine bağlı Taşlıcay köyünde en son verilere göre silikozis hastalığından yaşamını yitirenlerin sayısı 17’yi buldu. Bu köyde 5’i ağır olmak üzere 110 işçi daha silikozis hastalığıyla mücadele ediyor. Çalışmak için yüzlerce işçi köyden kente gitmek zorunda kalmış. Uzun yıllar boyunca İstanbul’un merdiven altı dediğimiz ölüm atölyelerinde kot taşlama işçisi olarak çalışmışlar. İşçiler çok uzun saatler boyunca ve çok düşük ücretlere çalışmışlar. Camların bile açılmadığı bu atölyelerde dağılan tozlar toplanarak tekrar tekrar kullanılıyor. Patronlar, kârlarını büyütmek uğruna tozlar zayi olmasın diye işçileri havalandırmanın olmadığı yerlerde çalıştırıyorlar. Üstelik çoğu işyerinde çalışma yapılırken hiçbir koruyucu önlem de alınmıyor. Ne uygun bir kıyafet ne de uygun bir maske temin ediliyor. Teknolojinin bu kadar gelişmiş olduğu bu dönemde zararsız çalışma yöntemleri geliştirilebilirken işçiler acımasızca ölüme teslim ediliyor. İşte Karlıova ilçesindeki işçiler de aynı koşullarda, bedenlerine işleyen illetin ölüm getirdiğini bilmeden çalışmışlar. Ta ki silikozis hastalığıyla tanışıp ölümle yüz yüze gelinceye kadar. Şu anda çok sayıda işçi çocuklarının, anne babasının, eşinin gözünün önünde eriyip gidiyor. Çaresiz, ölümü bekliyor.

Silikozis hastalığı sadece tekstil sektöründe kot taşlama işinde değil daha birçok sektörde çalışanları da tehdit ediyor. Maden, tünel ve yol yapımında, inşaat, dökümhane, seramik ve porselen imalatında, taş ocakları, cam ve kristal sanayi, diş protezi gibi işlerde çalışanlarda silikozis hastalığına yakalanma riski çok yüksek. Yani bu hastalık hayatımızı çepeçevre sarmış durumda. Her an her yerde az ya da çok bir tehditle karşı karşıyayız.

Yetkililerin açıklamasına göre Türkiye genelinde 73 kişi silikozis hastalığından yaşamını yitirirken 2000’e yakın kişi de hastalıkla mücadele etmekte. Tabi bunun dışında kayda alınmayan, sigortasız çalışan, yanlış teşhis konulmuş ya da teşhis konulamayan işçilerin sayısı ise bilinemiyor. Silikozis hastalığına neden olan çalışma yöntemleri Avrupa’da yasaklandı. Çin’de her yıl yaklaşık 24 bin işçi silikozisten yaşamını yitiriyor. Hindistan’da 3 milyondan fazla işçi silika tozuna maruz kalıyor. Bangladeş, Pakistan, Mısır, Vietnam, Kolombiya gibi pek çok ülkede daha bu hastalık görülmekte.

İşçileri ölüme götüren silikozis hastalığına neden olanlar patronlardır. Oysa bütün dünyayı var edenler ise işçilerdir. İşçiler ancak bilinçleri ve örgütlülükleriyle ölüme karşı gelebilirler.

5 Mart 2018


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this