UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Van’da Deprem Devam Ediyor!

Van’dan bir işçi-öğrenci

23 Ekim 2011 Pazar günü saat 13.41’de Van’da deprem oldu. Ölüme giden insanların çığlıkları yeri göğü inletecek kadar korkunçtu. Sessiz sedasız bir şekilde, ölülerin ilçede bulunan şeker fabrikasında yıkanıp, sonra da gömülmesi insanlık dışı bir şeydi.  Aslında hükümetin bunu yapmasının amacı ölenlerin sayısını az gösterip, oranın afet bölgesi ilan edilmesinin önüne geçmekti. Zaten öyle de oldu. Daha sonra deprem şiddetinin 7,2 olduğunu gizlemeye çalışıp 6,8 olduğuna ikna etmeye çalıştılar. Fakat Japonya’dan gelen itirazlar sonucu hükümet geri adım atmak zorunda kaldı. Bu da yetmezmiş gibi deprem olduktan 24 saat sonra müdahaleler yapıldı. Bu da yüzlerce kişinin daha ölmesine neden oldu. 

Deprem olduktan sonra Türkiye’de ki vatandaşlar yardım seferberliğine girişti. Milyonlarca para toplandı. Tonlarca yiyecek, giyecek ve gıda maddesi toplanmasına rağmen bu yardımlar depremzedelere yeterince ulaşmadı. Hükümet gönderilen yardımları kendine yakın olanlara dağıtırken, medyaya da yardımların Kandil’e gönderildiğini söyleyen demeçler veriyordu. Türkiye’de depremzedeler için yardım ağı kurmuş emekçilerin beynini bulandırmaya çalışıyordu. Hükümet bunları yaparken, depremzedeler dayanılmaz soğuklarda aylarca çadırlarda yaşamak zorunda kaldı. Konteynırlar yaşanan birçok acı olaydan sonra yapıldı ve yetersizdi. İnsanlar bir lokma ekmek için bazen birbirini ezecek noktaya getirildi. Depremden iki gün sonra Başbakan Erdoğan onca acının yaşandığı bölgeye teşrif etme zahmetinde bulundu.  Buraya gelen Başbakan, beklediğimiz yardımı yapmak yerine oylarını arttırmak için diğer partilere verip veriştirdi. Ve herkese ev vereceklerine, iş olanağı sağlayacaklarına dair sözler vererek ayrıldı.

Van depreminin üzerinden iki yıl geçti. Orada yaşayan bizler hâlâ acılarımızı sarabilmiş değiliz. 200 kişi hâlâ konteynırlarda yaşıyor. Bu geçici barınaklar bile elerinden alınmak istendiği için haftalardır açlık grevindeler. İşsizlik sırtımızdaki kırbaç haline getirildi. Şunu da eklemeyi unutmayalım. Başbakan herkese ev vereceklerine dair söz vermişti. Evet, sözünü tuttu. Binlerce insanı altından kalkamayacağı yüklü kredi borçlarının altına sokarak ev sahibi yaptı. Bizler depremden dolayı zaten evlerimizi, ailelerimizi, işyerlerimizi kaybettik. Peki, bu borcu nasıl ödememizi bekliyorlar? Ayrıca toplanan onca yardım parası nereye gitti! AKP hükümeti, bunun hesabını Van halkına vermeli!

23 Ekim 2013


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this