UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Van İŞKUR İşçilerini Direniş Alanlarında Ziyaret Ettik

Ankara’dan UİD-DER’li İşçiler

2011 yılında meydana gelen deprem sonrası AKP hükümeti, felaketin yaralarını sarmak yerine tepkileri yatıştırmaya girişmişti. Bu nedenle geçici olarak İŞKUR bünyesinde sözleşmeli işçi alımı yapmıştı. Fakat bu işçiler geçtiğimiz Haziran ayında sözleşmeleri tekrar yenilenmeyerek işten çıkarıldılar.

Bu duruma tepki göstermek ve tekrar işe dönmek için işçiler, 3 ay Van’da oturma eylemi yaptılar. Seslerini Van’dan AKP hükümetine duyuramayan işçiler, 10 Eylül Pazar akşamı Ankara’ya gelmek üzere yola çıktılar. Polisin engellemeleriyle karşılaşan ama yılmayan işçiler, 14 Eylül akşamı Ankara’ya vardılar. 15 Eylülden bu yana da Abdi İpekçi Parkı’nda direniyor, taleplerini dillendiriyorlar.

UİD-DER’li işçiler olarak 19 Eylülde İŞKUR işçilerini ziyaret ettik. Ziyaret alanına “İşçiler Boyun Eğmiyor Mücadele Ediyor, Yaşasın Sınıf Dayanışması!” yazılı pankartımız ve “İŞKUR İşçisi Yalnız Değildir”, “Birleşen İşçiler Yenilmezler”, “Yaşasın Sınıf Dayanışması!” sloganlarıyla girdik. UİD-DER’li işçileri alkışlarla karşılayan İŞKUR işçilerine hitaben bir konuşma yaptık. Temsilcimizin yaptığı konuşmada Van depreminde yaşanan acılara değinildi ve hem Türkiye’den hem de dünyadan işçilerin bu acıları sarmak için nasıl bir dayanışma içine girdiğinden bahsedildi. Konuşmada şu sözlere yer verildi: “Biz işçi emekçiler, yoksul kitleler, bir dakika bile düşünmeden elinde ne varsa Van halkıyla paylaşmak için çaba gösterirken; devlet ve AKP hükümeti yaraları sarmak için değil, tepkileri bastırmak, halkın örgütlülüğünün, sendikaların, işçi derneklerinin ulaştırmaya çalıştığı yardımların önüne geçmek için çaba gösteriyordu. Ne depremin olduğu ilk günlerde ne de ilerleyen zamanlarda halkın sorunlarına çözüm üretemedi, üretmedi. Bu yaklaşımlarını bugün de devam ettiriyorlar. O günlerde kendilerine yönelen tepkiyi göğüsleyebilmek için sizleri geçici işlere yerleştirdiler. Ancak o günlerin yoğunlaşmış tepkisinin dağıldığı bugünlerde ise fırsatını buldukları ilk anda da kapının önüne koydular.” Konuşmanın sonunda bütün dünyadaki işçilerin sorunlarının ortak olduğuna bu nedenle de mücadelenin ortaklaştırılması gerektiğine değinildi. İŞKUR işçilerine mücadelelerinde başarılar dilendi. UİD-DER temsilcisinin konuşmasından sonra hep beraber “İş Aş Barış!” sloganı atıldı.

UİD-DER temsilcisinden sonra işçiler adına Ethem Altın bir konuşma yaptı. Altın yaptığı konuşmada; sermayenin saldırılarına karşı ancak işçilerin birliğiyle mücadele verilebileceğine, ekmek için, çocuklarımızın geleceği için farklılıklarımızı bir tarafa bırakarak mücadele edilmesi gerektiğine değindi. Verilen desteklerden dolayı tüm Ankara halkına, Ankaralı emekten yana kurumlara ve UİD-DER’li işçilere teşekkür etti.

Yapılan konuşmalardan sonra sohbetler edildi ve UİD-DER’li işçilerin uyarladığı türküler eşliğinde halaylar çekildi. Akşamın geç saatlerinde, tekrar görüşmek dileğiyle direniş alanından ayrıldık.

21 Eylül 2014


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this