UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Yalanlara Kanmayalım

Gebze Plastikçiler Sanayinden bir işçi

Sermaye medyası, ekranları “her işçi kıdem tazminatı alabilecek, bir gün bile çalışan kıdem tazminatı alacak” söylemleriyle doldurmuş durumda. Hal böyle olunca işçi kardeşlerimiz de bunu gerçek sanıyor. Çalıştığım işyerinde, servis duraklarında şahit olduğum tartışmalarda işçiler, fonun iyi ve bizim için yararlı olduğunu söylüyorlar. Nasıl sermaye medyası sanki hükümet işçileri düşünüyormuş gibi yalanları ortalığa saçıyorsa ben de her işçi arkadaşıma bıkmadan usanmadan hükümetin ve patronların ikiyüzlülüğünü ve fon yalanını ifşa ediyorum.

Petrokimya sektöründe çalışıyorum. İşyerimde arkadaşlarıma, “duydunuz mu kıdem tazminatının başına gelenleri?” deyince, onlar da “evet, bir gün bile çalışan kıdem tazminatı alacakmış” dediler. Bir diğeri de “daha iyi, artık patronlara minnet etmeyiz, kıdem tazminatımız garanti altında” dedi. Kıdem tazminatının nasıl hak edildiğini sorduğumda net bir bilgiye sahip olmadıklarını gördüm ve tane tane onlara anlatmaya başladım. “Mevcut kanuna göre bir işyerinde en az bir yıl çalışmış olmak koşuluyla; haksız nedenlerle işten atıldığımızda, emekli olduğumuzda, kadınlar evlendiğinde, erkekler askere gittiğinde, 15 yıl çalışma süresi ve 3600 prim gününü doldurduğumuzda kıdem tazminatı almaya hak kazanıyoruz. Yasanın bu halinde bile Çalışma Bakanının dediği gibi işçilerin %80’i kıdem tazminatı alamıyor. Ama bu %80’nin kıdem tazminatı alamaması yine iktidarın marifeti. Taşeronluk, sözleşmeli işçilik, kıdem tazminatı vermeyen işverenlerin cezasız kalması, bunların hepsi gerçek. Fon oluşturulurken kanunlar işçilerin yararına olacak şekilde değiştirilmiyor, tazminat almak kolaylaştırılmıyor. Üstüne bir de 30 gün üzerinden hesaplanan kıdem tazminatı 15 güne indirilmek isteniyor. Üstelik fon kurulunca öyle hemen alamayacaksın tazminatını, hem on yıl beklemen gerekecek hem de ancak ev ya da araba alman şartıyla verilecek.”

Bu sözlerim üzerine iki arkadaş da gözleri büyümüş bir şekilde bana bakıyorlardı. Onların kafasını karıştırmış oldum şimdilik. Bir dahaki sefere tekrar konuşacağım onlarla. Çünkü bilinçli işçiler üzerine düşeni yapmadan kıdem tazminatımızı koruyamayız.

7 Haziran 2017


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this