UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Yatırım Risklerinizi Doğru Yönetin!

GOSB’dan metal işçisi bir kadın

Ekonomik krizden dolayı faizler yükseldi ve konut satışları düştü. Buna çare arıyorlar. Devlet bankaları bir ara kampanya başlattı, faizleri düşürdüklerini açıkladılar. Ben de asgari ücret alan birsi olarak, durumumuzu biraz değişik bir yolla ortaya koymak istedim.

Son dönemde ev kredilerinin devlet bankalarınca geçici olarak %1,3’ten %0,85’e düşürülmesi, yatırım konusunda beni çok heyecanlandırdı. Yalnız sıfırdan başlıyor olmamın etkisiyle taşa duvara para yatırmaktansa portföyüme farklı yatırım ürünleri yerleştirmem gerektiğini düşündüm. Her ne kadar kiracı olup her ay maaşımın yarısını çok saygıdeğer ev sahibimin hesabına yatırıyor olsam da bu durum beni artık çok sarsmıyor. Zira ev kirasına yıllık %10 zam geliyorken, senenin başında maaşıma %14,2 zam alarak ücretim 1603,12 lira gibi bir rakama ulaştı. Hem bütün bunlar devletimin kontrolü altında sonuçta, bize fazladan laf düşmez. Neyse %10’luk payı kira giderine kaptırsam da kalan zammın %4,2’lik kısmıyla da dolara yatırım yaparsam kendimi daha iyi ve güvencede hissedeceğim.

Aslında altın konusu da hiç yabana atılır gibi değil. Yatırımlarımın bir kısmını da altına yapmalıyım. Keza yavaş yükselen fakat istikrarlı bir alternatif. Özellikle çeyrek altın konusu çok kârlı. Zaten bizim sülalede düğün eksik olmaz, itibardan tasarruf olmaz diyerek amcamın torununun kuzenine düğününde bir altın da ben takarım. Namım yürüsün canım. Sayın büyüklerimiz de itibardan tasarruf olmaz diyerek ülkemizin vakarına layık bir şekilde işlerini yürütüyorlar. Ülkemin itibarı önemli, ben de bu milletin bir işçisi olarak itibarımı korumakla mükellefim. Ama bu yabancı bankalar da aklımı karıştırmıyor değil.

Bizim yerli ve milli Zürreat Bankımızın devlet bonoları (ki bunların en kârlı olanlar olduğu söyleniyor) %10’luk bir faiz oranıyla alınabiliyormuş. Ayrıca 5 lira ve katları olarak da kullanılabiliyormuş. Bu ay 5 lira, yok yok çok az olur bu, pazar giderlerinden kısıp 50 lira yatırırsam, 12 ay sonra artarak devam ederse bir miktar kâra geçmiş olurum ama o kârı şu an hesaplayamıyorum. Neyse Zürreat Bankın müdürünü arar bilgi alırım. Ama bu yabancı bankalar aklımı karıştırmaya devam ediyor. Geçen fabrikada Hasan Amcayla konuşurken ONP Bankasının faiz oranlarının %18 olduğunu söyledi. Ben sürekli düşünüyorum mesela Amerikan dolarına karşı tepkiler çoğaldığı için geçen rüyamda ne kadar dolarım varsa bozdurdum. Vallahi başka türlüsü de yakışmazdı bana. Ama başkanım sürekli yastık altındaki altınları çıkarın ekonomiyi hep birlikte ayağa kaldıracağız dedikçe hiç kulak asmayanlara ayrıca gıcık oluyorum.

Geçen bizim mahalle muhtarının karısını gördüm, kolunda Adana burmaları şıkır şıkır ediyor. Ben utandım onun yerine. Mevki verilmiş, makam verilmiş, koca mahallenin muhtarlığı verilmiş ama karısına laf geçiremiyor, olacak iş mi? Büyüklerimiz bunları duysa, Allah muhafaza kalpten giderler.

Neyse bu ayın maaşının hepsi bitti. Şu doların bir yerinde durmayışı cepte harçlık bırakmıyor. Ama yine de ekonomi haberlerini takip etmeye devam edelim. Dolarla yatıp dolarla kalkar olduk diyorlar ne kadar şanslılar gerçekten! Keşke bizim eve de girse de ben de bir gece dolarcıklarımla yatıp onlarla uyansam. Cepte kalmış sıfır kuruş, sıfırla başladım, sıfırla devam ediyorum. İşe bak arkadaş memleketimde çorap satarak Karun kadar zengin olan patronlarımız varken ben 1603,12 lirayı 2000 lira yapamadım. Mesaileri de kaldırdılar, üstüne bir de kriz var kriz var deyip birkaç arkadaşı işten attılar. Şansıma tüküreyim, sıra bana gelirse yandım ki ne yandım. Bu iş böyle olmayacak daha büyük düşünmek lazım.

Demem o ki etrafta yalan yanlış laflarla oradan oraya savrulan birçok işçi arkadaşım var. Kendilerini yatırımcı, borsacı, spekülatör sanıyorlar. Hâlbuki televizyondan ve büyük patronların yönlendirmek için kullandıkları gazete ve dergilerden okuyup onlardan para kazanacağını zannediyorlar. İnsan en iyisi kendi sınıfının çıkarlarına hizmet etmeli.

23 Eylül 2018


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this