UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Yavrum Senin Kalbinde Sorun Var!

Kıraç’tan bir kadın işçi

Merhaba arkadaşlar. Yeni bir işe başladım. Yeni başladığımız için bizleri bir sağlık taramasından geçirdiler. Görüşmeye aldıklarında her birimize bir liste verdiler ve “bunları yaptırın” gelin dediler. Biz de hepsini yaptırdık ve işyeri hekimine götürdük. Doktor dosyalarıma baktı, inceledi, “senin kalbinde sorun var yavrum, daha gençsin, git önlemini al” dedi. Ben şaşırdım, “yok hocam, benim kalbim gayet sağlam, bir yanlışlık oldu galiba” dedim. Doktor öyle dedim diye kızdı “doktor olan benim, biliyorum” dedi. Ben de “tamam” dedim ve başka bir hastanede tekrar aynı tahlilleri yaptırdım. Neyse ki tahliller temiz çıktı. Tekrar işyeri hekiminin yanına gittim, sonuçlara baktı ve nihayet çalışma izni verdi. İzni verirken de hâlâ kalbimde ritim bozukluğu olduğunu söyleyerek “seni başka bir doktora göndereceğim, senin kalbinde sorun var ben bilirim” dedi.

Doktor faslı geçti. İşbaşı yapmadan önce çalışma eğitimi verdiler. Eğitimde en çok dikkatimi çeken adamın sözleri oldu. Şunları söylüyordu: “İşyerinde kimseye ailenizi anlatmayın, babanız ve anneniz ya da sevgiliniz hastaysa bunlar sizde kalsın. Sır dediğin iki kişide kalır, işyerinde konuşulmaz. Disiplinli olun ve sizi parmakla göstersinler. ‘Bakın şu kıza erkek gibi her işi yapıyor, ya şu genç erkeğe bakın ne efendi’ desinler. Sizler genç insanlarsınız. Bu fabrikada hedefleriniz olsun ve oraya varmaya uğraşın. Bir işi yapıyorsanız biraz kafa yormanız lazım. Ben daha ne kadar verimli olabilirim diye düşünmeniz lazım” dedi, sonra da bizleri üretim bölümüne götürdüler.

Artık işbaşı yaptım. Meğer işe giren arkadaşlar da aynı süreçten geçmiş. Doktor herkese sen hastasın demiş. Buradan şunu anladık ki kişileri panik yaptırıp kendi yönlendirdiği özel doktorlara gitmesini sağlıyor. Fabrikadaki işçi arkadaşımızla şaka konumuz oldu. “Yavrum senin kalbinde sorun var.” Aslında doktor kendi çıkarı açısından işçilere “sen hastasın” diyor. Bugün kalbimizde sorun yok ama yarın olmayacağının garantisi de yok. Çalışma koşulları işçileri yıpratarak kalbe de zarar veriyor. Çalıştığımız işyerlerinde çeşitli hastalıklarla boğuşuyoruz. Patronlar bir de bizlerden sağlık raporu istiyorlar. Sağlığımızda sorun olunca da işe almıyorlar. Önce sağlığımızı bozuyorlar sonra da sağlıklı işçiler arıyorlar.

8 Ağustos 2018


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this