UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Yenilmez, Yıkılmaz, Değiştirilemez mi?

Kartal’dan bir işçi

Bu başlığı sizlerin dikkatini özellikle çekmek için yazdım. Çünkü bu sözler işçi arkadaşlarımız arasında çok yaygın. Adeta beyinlere kazılmış gibi. Fabrika önlerine belli aralıklarla gidip, derneğimizin aylık İşçi Dayanışması bültenini işçilere dağıtıyoruz. Dağıtımlarda çalışma koşulları hakkında işçilerle sohbet ediyoruz. Konuştuğumuz işçilerin büyük çoğunluğu fabrikada kurulu düzen hakkında “yenilemez”, “yıkılamaz” ve “değiştirilemez” diyor. İşçi arkadaşlarımız adeta bizlerin sabrını, kararlılığını ve hatta inancını test ediyorlar. Biz “hakkımız”, biz “insanca çalışmak”, biz “sorunlarımız” dedikçe, arkadaşlarımız ısrarla yenilmez, yıkılmaz ve değişmez diyerek cevap veriyor. Biz de ısrarla işçi arkadaşlarımıza diyoruz ki, bu düzen hem “yenilgiye uğratılır”, hem “yıkılır” hem de “bir güzel değiştirilir”. Hele hele işçileri işten atan, çok çalıştıran, az para veren, işçiye hiç değer vermeyen haksız bir düzense…

Elbette bu yazıyı okuyan aynı işçi kardeşlerimizin fikri hemen değişmeyecek biliyorum. Onlar yine örneğin bizim patron yenilmez, kurduğu düzen yıkılmaz ve koşullar lehimize değiştirilemez diyecekler. Ben de onu diyorum işte, eğer bunları der ve suya sabuna dokunmazsak böyle gelmiş böyle gideri ben de söylerim. Ama biz diyoruz ki “hele bir işçiler olarak biz bir araya gelelim, sorunlarımızı büyük küçük demeden elbirliğiyle nasıl çözeriz konuşalım. Ufak da olsa ileriye doğru bir adım atalım. Bakalım o zaman bu kara düzen yenilmez mi, yıkılmaz mı, değiştirilmez mi göreceğiz”.

İşçi arkadaşlarımızın düşünceleri bizim için çok önemli. Karşılaştığımız işçileri dinliyor, fikirlerimizi anlatıyor ve birlikte bir şeyler yapmaya çağırıyoruz. İster bizimle hiç konuşmasınlar, isterse hiç dinlemesinler. Bu düzen var oldukça onlar da gün gelecek isyan etmeye ve bizi dinlemeye, hatta bizden çok daha keskin konuşmaya başlayacaklar, bundan eminiz! Böylesi işçileri görmek ve tanımak isterseniz sizleri de UİD-DER’in çalışmalarına bekleriz.

24 Eylül 2010


  "İşçi Dayanışması" dağıtımı

Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this